Yeni toplumsal hareketler bağlamında Gezi Parkı Olayları'nın alternatif medya ve ana akım medyada sunulma biçimlerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the Gezi Park Protests' ways of presentation on alternative media and mainstream media in the context of new social movements
- Tez No: 677067
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE TOROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 496
Özet
Yeni toplumsal hareketlerin medya ile karşılıklı bağımlı bir ilişkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada ana akım ve alternatif medyanın toplumsal hareketleri yansıtma ve haber alma aracı olarak konumu Türkiye'deki Gezi Parkı Olayları örneği üzerinden haber içerikleri düzeyinde analiz edilmektedir. Türkiye'deki medyanın toplumsal hareketleri nasıl aktardığının cevabını arayan çalışma, ana akım ve alternatif medyanın konumunu analiz etmek ve karşılaştırmalı bir yaklaşım ile aralarındaki farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'de internet üzerinden yayın yapan beş haber sitesinin Gezi Parkı Olayları'nı nasıl anlamlandırdıkları, haberleri nasıl çerçeveledikleri, kamuoyu oluştururken hangi söylemsel pratiklere başvurdukları, ideolojik olarak nasıl konumlandıkları analiz edilmektedir. Öncelikle toplumsal hareketler, çerçeveleme, alternatif medya ve ana akım medyaya ilişkin kuramsal ve kavramsal arka planın sunulduğu çalışmada; beş haber sitesinin 28 Mayıs 2013 - 28 Haziran 2013 tarihleri arasında yayımladıkları haberler; çerçeve analizi, uyum analizi ve metin madenciliği yöntemleri aracılığıyla karşılaştırmalı analize tabi tutulmaktadır. Çalışma, toplumsal ve siyasal alanda önemli bir işleve sahip olan yeni toplumsal hareketler ve medya çalışmaları üzerine olan literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
New social movements have an interdependent relationship with the media. In this study, the position of mainstream and alternative media as a means of reflecting social movements and news tools are analyzed at the level of news content through the case of the Gezi Park Protests in Turkey. The study, which seeks the answer to how the media in Turkey conveys social movements, aims to analyze the position of mainstream and alternative media and to reveal the differences between them with a comparative approach. Within the scope of the study, it is analyzed how five news sites broadcasting on the internet in Turkey interpret the Gezi Park Protests, how they framed the news, which discursive practices they resorted in creating public opinion, and how they were positioned ideologically in the news they published. First of all, the theoretical/conceptual background of social movements, framing, alternative media and mainstream media is presented; news published by five news sites between 28 May 2013 and 28 June 2013; are subjected to comparative analysis through frame analysis, correspondence analysis and text mining methods. The study contributes to the literature on new social movements and media studies, which have an important function in the social and political field.