Türkiye'de çocuk mahkemeleri ve gözetim raporları
Children's courts and probation reports in Turkey
  1. Tez No: 73553
  2. Yazar: YÜKSEL BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ULUĞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyal Hizmetler, Law, Social Services
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Türkiye'de Çocuk Mahkemeleri ve Gözetim Raporları araştırmasının temel amacı belli bir kuramsal temele dayalı olarak oluşturulan model gözetim raporuna göre çocuk mahkemelerindeki bugünkü uygulamayı değerlendirmektir. Bu amaçla, 1987- 1996 yıllan arasında, Ankara 1. Çocuk Mahkemesi, İstanbul 1. Çocuk Mahkemesi, İzmir Çocuk Mahkemesi ve Trabzon Çocuk Mahkemesi'nde hakkında gözetim kararı alınmış ve gözetimi tamamlanmış 219 çocuğun 926 gözetim raporu, oluşturulan model gözetim raporu doğrultusunda içerik analizine tabi tutulmuştur. Bu araştırma, tarama modeline bir örnek oluşturmaktadır. Araştırmada bir gözetim yaklaşımı olarak sistem kuramı ve Pincus ve Minahan (1973)'ın Sistem Modeli temel alınmıştır. Bu yaklaşımda, dört sistem ile çalışmayı içeren bir model gözetim raporu hazırlanmıştır. Bu sistemler; değişme ajanı sistemi, müracaatçı sistemi, hedef sistemi ve eylem sistemidir. Değişme ajanı sistemi, farklı büyüklükte sistemlerle çalışmada farklı uzmanlık alanlarındaki yardımcıları tanımlamaktadır. Araştırmada değişme ajanı sistemi, çocuk mahkemesi uzmanının gözetim sürecinde yerine getirdiği rolleri ile ele alınmıştır. Müracaatçı sistemi değişme ajanı sisteminden yardım ve hizmet alan, hizmetten yarar bekleyen birey, grup, aile, toplum ya da örgüttür. Müracaatçı sistemi bölümü model gözetim raporunda yedi altbölümden oluşmuştur. Bu altbölümler; çocukla ilgili bilgiler, aile ile ilgili bilgiler, çevre-komşu ve akrabalarla ilgili bilgiler, işyeri ile ilgili bilgiler, okul ile ilgili bilgiler, arkadaş grubu ile ilgili bilgiler ve diğer örgütler ile ilgili bilgilerdir. Hedef sistemi bölümü değişme ajanının amacını gerçekleştirmek için etkilemek ve değiştirmek istediği sistemdir. Hedef sistemi bölümü model gözetim raporunda yedi altbölümden oluşmuştur. Bu altbölümler; çocukla ilgili bilgiler, aile ile ilgili bilgiler, çevre-komşu ve akrabalarla ilgili bilgiler, işyeri ile ilgili bilgiler, okul ile ilgili bilgiler, arkadaş grubu ile ilgili bilgiler ve diğer örgütler ile ilgili bilgilerdir. Eylem sistemi, değişme ajanının amaçlarını başarmak ve görevlerini yerine getirmek için çalıştığı sistemi içermektedir. Model gözetim raporunda eylem sistemi bölümü, çocuk mahkemesi uzmanının yaptığı mesleki çalışmada yararlandığı kaynak kişi ve örgütleri içermektedir. Araştırmada model gözetim raporuna göre değerlendirme iki açıdan yapılmıştır. İlk olarak, ele alman gözetim gözetim dosyasında bir çocuğun tüm gözetim raporlarınıiçeren dosyaya bakılmıştır. İkinci olarak gözetim dosyalarında yer alan gözetim raporları açısından bir değerlendirmeye gidilmiştir. İçerik analizi yapılarak elde edilen veriler, sayı ve yüzdelerle ifade edilmiş, verilerin dökümü systat paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştin Araştırmada değişme ajanı sisteminin rollerine bakıldığında, güçlendiricilik, kolaylaştırıcılık ve öğreticilik rolünün, aracılık, savunuculuk ve örgütleyicilik rollerinden daha fazla yerine getirildiği görülmüştür. Araştırmada müracaatçı sistemi bölümünün altbölümlerine bakıldığında, gözetim raporlarında okul ile ilgili bilgilerin diğer altbölümlerdeki bilgilerden daha yüksek oranda yer aldığı görülmüştür. Hedef sistemi bölümünün altbölümlerine bakıldığında ise, çocukla ilgili bilgilerin diğer altbölümlerdeki bilgilerden daha yüksek oranda olduğu belirlenmiştir. Eylem sistemi bölümüne ilişkin olarak gözetim raporlarında en yüksek oranda bilgi verme çocuk ile görüşmede ortaya çıkmıştır. Örgütlerle çalışma düşük bir oranda bulunmaktadır. Araştırmada, gözetim dosyalarında çocuk mahkemesi uzmanlarının gözetim sürecinde müracaatçı sistemi, hedef sistemi ve eylem sistemini ele alış biçimlerine bakılmış ve üç sistemin de birey ve aile olarak ele alınışı en yüksek oranda bulunmuştur. Araştırmada, gözetim raporlarının içeriğini oluşturan bilgi gruplarına bakıldığında, en fazla bilginin gözetimdeki çocuk hakkında verildiği görülmüştür. Gözetim raporlarında en düşük oranda bilgi, örgütler hakkında verilmiştir. Çocuk ile ilgili bilgiler raporların yarısından fazlasında 1-5 cümle arasında yer alırken, bu oran aile ve çevre ile ilgili bilgilerde yükselmekte, örgütler ile ilgili bilgilerde ise düşmektedir. Bu bulgular çocuk mahkemesi uzmanlarının gözetim dosyalarında müracaatçı sistemi, hedef sistemini ve eylem sistemini ele alış biçimleriyle de paralellik göstermektedir. o Araştırmada, sistem kuramı ve Pincus ve Minahan (1973)'nın sistem modeli doğrultusunda gözetim raporlarına bakıldığında raporların, gözetimdeki çocuk ve ailesi ile ilgili bilgileri daha fazla içerdiği, değişme ajanı sisteminin rollerinin de gösterdiği gibi, gözetimin daha çok gözetimdeki çocuk, ailesi ve çocuk mahkemesi uzmanı arasında gerçekleştirildiği ve çevreyle çalışmanın çok az yerine getirildiği görülmüştür. Sonuç olarak, sistem kuramı ve Pincus ve Minahan (1973)'m sistem modeli doğrultusunda çocuk mahkemesi uzmanlarının, gözetim çalışmalarında sistem yaklaşımını benimsemedikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of the“Children's Courts and Probation Reports”study is to evaluate the present practices of the children's court according to model probation report developed on a certain theoretical base. For this purpose, 926 probation reports of 219 children, who were under probation and completed probation in Ankara Children's Court I, Istanbul Children's Court I, Izmir Children's Court and Trabzon Children's Court between the years of 1987 and 1996, have been exposed to content analysis according to the criteria of model probation report. The study constitutes an example for survey model. The probation approach is based on systems theory and Pincus and Minahan's Systems Model. In this approach, a model probation report based on four systems including change agent system, client system, target system and action system has been developed. Change agent system describes different specialistic (expertise) areas used in studying the systems in different sizes. In the study, the change agent system deals with the roles performed by the probation officers during the probation process. Client system is the individual, group, family, society or organization having help and service from the change agent system. Client system consists of seven sub-sections; including data on child; family; environment-neighbours and relatives; work; education; friend groups and other organizations. Target system section is the system with which it realizes the aims of change agent. Target system consists of seven sub sections; including data on child; family; environment-neighbours and relatives; work; education; friend groups and other organizations. Action system includes the system trying to achieve the aims of the agent system and to perform its duties. In model probation report, action system section includes people or organization that child court specialist utilises in his/ her occupational studies. The evaluations according to the criteria of model probation report have been made in two ways. The first one is dealing with the file including all probation reports of a child, second one is evaluations in terms of probation reports taking place in probation files. The data obtained through content analysis have been expressed in figures and percentages, systat package program was utilised in computations. The results of the study can be summarised as follows:IV Taking the roles of change agent system into consideration, strengthening, facilitating and instructing roles are performed more than intermadiating, advocating and organising roles. In the sub-sections of client system, data on school occupies a higher percentage. In the sub-sections of the target system, data on child constitutes a higher percentage than the other sub-sections. In action system, the highest rate of data in probation reports has been revealed through the interviews with the child. Working with other organizations constitutes a low rate. The ways of handling client, target and action systems of the probation officers have been examined and the three systems have focused on individual and family with the highest rate. In handling the information groups forming the content of probation reports, most information is avialable about the children under the probation and least information is found on organization. While the information about the child takes place one to five sentences in more than the half of the reports. This rate increases with the data related to family and environment, and decreases with the organization related data. These findings have shown a parallelism with handling ways of client, target and action system of probation officers. Considering the probation reports in accordance with systems theory and Pincus and Minahan, it is seen that reports contains more data on child and his/her family. As the roles of change agent system has indicated, the probation is mainly occures between child, his-her family and probation officers, and working with environment happens at a lower level. As a result, in the framework of systems theory and Picus and Minahan's Systems Model, probation officers do not adopt systems approach in their probation activities.