Suffering and endurance in Samuel Beckett's three major plays
Samuel Beckett'in üç ana oyununda ıstırap ve tahammül
- Tez No: 73552
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DENİZ BOZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Samuel Beckett yirminci yüzyılın en önemli tiyatro yazarlarından biridir. Bu tezde, Beckett'in üç ana oyunu detaylı bir şekilde tarih sırasına göre incelenmiştir. İncelenen oyunlar şunlardır: Waiting for Godot (1952) (Godot'yu Beklerken), Endgame (1957) (Oyunun Sonu), and Happy Days (1961) (Mutlu Günler). Bu tezin amacı, ele alınan üç oyundaki karakterlerin devamlı olarak ıstırap çektiklerini ve buna nasıl dayandıklarını gösterebilmektir. Bu karakterler ıstırap içindedirler çünkü, hayat ıstırap vericidir. Hayatın kötü koşullarına dayanabilmeleri için bu karakterlerin bir şeye veya bir kimseye bağlı olmaları gerekir. Bu oyunlardaki her karakter kendine göre bir dayanak bulmuştur. Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Her bölümde bir oyun ele alınmaktadır ve tartışma konusu çerçevesinde incelenmektedir. Birinci bölümde, Waiting for Godot' da karakterlerin birlikte acı çekmeleri ancak birbirlerini terk edememeleri üzerinde durulmuştur. Zaman geçtikçe karakterler birbirlerine daha da bağlanmaktadır. İkinci bölümde, Endgame'de birbirlerinden nefret eden ve ümitsizlik içinde olan karakterler mevcuttur fakat yine bu kişiler birbirlerinden ayrılamazlar. Anılarına bağlanıp geçmişte yaşamayı tercih eden karakterler de görülmektedir. Üçüncü bölümde, Happy Days'de çaresiz bir durumda olduğu halde mutlu olmaya çalışan bir karakter üzerinde durulmaktadır. Bu karakter eşine, alışkanlıklarına ve anılarına bağlıdır. Zaman geçtikçe karakterler yavaş yavaş nihai son olan ölüme yaklaşırlar. Zamanın kişileri değiştirmesi sonucu kişilerin yetenekleri sınırlanır ve bu da onları daha da muhtaç bir duruma getirir. Karakterler, bir dayanağa ihtiyaç duydukları için hayatlarını tek başlarına devam ettiremezler. Tekdüze alışkanlıklar, anlamsızhareketler vs., gibi birtakım faaliyetler ile kendilerini meşgul etmeleri gerekmektedir, çünkü sadece bu yolla ıstıraba dayanabilirler. Sonuç olarak, tüm bu oyunlar Bcckett'in karakterlerinin ıstırap çektiğini ve bu ıstıraba dayanabil men in yollarını aradıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Samuel Beckett is one of the most pre-eminent playwrights of the twentieth century. In this thesis, Beckett's three major plays are examined in detail. These arc: Waiting for Godot (1952). Endgame (1957). and Happy Days (I960. The aim of this thesis is to illustrate that in these three major plays all the characters continually suffer and endure. They suffer because life is painful. In order to be able to endure the wretched conditions of life, they have to depend on something or on someone else. Each character in these plays has found a support for himself/herself. This thesis is divided into three main chapters. In each chapter one play is discussed according to the argumentative statement. In Chapter I, in Waiting for Godot the emphasis is on the characters who suffer and who cannot leave one another. They become more dependent as time passes. In Chapter II, in Endgame there are desperate characters who even detest one another, but they cannot leave one another either. There are characters who depend on their memories and who prefer to live in the past. In Chapter III, in Happy Days the emphasis is on a character who forces herself to remain cheerful though she is in a hopeless condition. She is dependent on her partner, on her habits and on her memories. As time passes, the characters gradually advance toward death which is the ultimate end. With the passing of time the abilities of the characters are restricted and this makes them even more dependent. The characters cannot continue their lives alone as they are always in need of support. They have to keep themselves busy with activities such as routine habits, meaningless actions, etc., because only in this waythey can endure suffering. As a result, all these plays demonstrate that Beckett's characters suffer and they try to find means of endurance.