Türk kamu yönetiminde kamu değeri analizi: Bakanlıkların web siteleri üzerinden bir araştırma
Public value analysis in turkish public administration: A study on ministries' web site
- Tez No: 735536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL SAYLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen yenilikler, ekonomik ve sosyal yaşamı etkilediği gibi kamu hizmetlerinin sunuş biçiminde de önemli değişiklere yol açmıştır. Teknolojinin gelişimiyle birlikte gündelik hayatta önemli bir yere sahip olan internet web siteleri kamu hizmetlerinin sunumunda kritik bir rol üstlenmiştir. Birçok kamu hizmeti kamu kurum ve kuruluşlarının internet web siteleri üzerinden sunulmaya başlanmış böylece hem zaman ve maliyetin azaltılması hem de sunulan hizmetin kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu noktada vatandaş ve devlet etkileşiminin ana merkezlerinden biri olan Türkiye Cumhuriyeti bakanlıklarının web siteleri de bazı kamu hizmetinin elektronik ortamda sunulması açısından önemli bir araç haline gelmiştir. Gerek elektronik ortamda gerekse yüz yüze ortamda sunulan kamu hizmetinin taşıdığı değerin ve niteliğinin değerlendirilmesi, kamu yönetimi alanında çok uzun zamandan beri üzerinde çalışılan önemli bir konudur. Yeni Kamu İşletmeciliği yaklaşımının yönetim alanında telafi edemediği eksikliklere ve sorunlara alternatif çözümler sunan bir reçete olarak ortaya çıkan Kamu Değeri anlayışı, kamu hizmeti sunumunda nasıl değer üretileceği ve üretilen değerin nasıl değerlendireceği konusunda çeşitli öneriler ve yöntemler sunarak kamu hizmetinin taşıdığı değerin ve niteliğinin değerlendirilmesine katkıda bulunmaktadır. Kamu değeri olgusu ilk kez Mark. H. Moore tarafından 1995 yılında yazılan“Kamu Değeri Yaratmak: Kamuda Stratejik Yönetim”başlıklı kitap ile gündeme gelmiş ve kısa sürede gerek akademisyenler gerekse kamu yöneticileri arasında popülerlik kazanmıştır. Ancak, kamu değeri kavramının net bir tanımının ortaya konulması ve ölçülmesi noktasında daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışma bu eksiklikleri gidermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmada kamu değeri olgusunun kavramsal ve kuramsal çerçevesi net bir şekilde ele alınmış, kamu değerinin ölçümüne yönelik bir model geliştirilerek kamu değeri ölçümünün nasıl yapılabileceği konusunda bir öneri sunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti bakanlık teşkilatlarının web siteleri, web değerlendirme metrikleri ve kamu değerleri kriterleri ile detaylı olarak analiz edilmiş, değerlendirilmiş ve bu konuda da gerekli öneriler de bulunularak bakanlık web sitelerinin taşıdığı kamu değerinin arttırılmasına bir nebze katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler Kamu Değeri, Mark H. Moore, Bakanlıkların Web Siteleri, Kamu Değeri Ölçümü
Özet (Çeviri)
Innovations in information and communication technologies have not only affected economic and social life, but also led to significant changes in the way public services are presented. With the development of technology, internet websites, which have an important place in daily life, have played a critical role in the delivery of public services. Many public services have started to be offered over the internet websites of public institutions and organizations, thus it is aimed to both reduce time and cost and improve the quality of the service provided. At this point, the websites of the ministries of the Republic of Turkey, one of the main centers of citizen-state interaction, have also become an important tool in terms of providing some public services in electronic environment. Evaluating the value and quality of the public service provided both electronically and face-to-face is an important issue that has been studied for a long time in the field of public administration. The concept of Public Value, which emerged as a recipe that offers alternative solutions to the deficiencies and problems that the New Public Management approach cannot compensate for in the field of administration, contributes to the evaluation of the value and quality of the public service by offering various suggestions and methods on how to produce value in public service delivery and how to evaluate the produced value. The phenomenon of public value came to the fore with the book titled“Creating Public Value: Strategic Management in Government”written by Mark H. Moore in 1995 and quickly gained popularity among academics and public administrators. However, more work is needed to measure and a clear definition of the concept of public value. In this direction, this study has been prepared in order to eliminate these deficiencies. In this study, the conceptual and theoretical framework of the phenomenon of public value is clearly discussed, and a proposal is presented on how to measure public value by developing a model for the measurement of public value. The websites of the ministries of the Republic of Turkey have been analyzed and evaluated in detail with web evaluation metrics and public values criteria, and it is aimed to contribute to the increase of the public value of the ministries' websites by making the necessary suggestions in this regard. Keywords Public Value, Mark H. Moore, Ministries Websites, Public Value Measurement