Petrokimya sektörü ve özelleştirme uygulamaları
Petro-chemistry sector and privatisation application
  1. Tez No: 73558
  2. Yazar: CEM OSMAN SOKULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET 1970'li yıllardan itibaren keynesyen iktisadi teori ekonomik sorunları çözmekte yetersiz kalmıştır. Bu tarihten itibaren dünyanın belli başlı ekonomilerinde yeni düzenlemelere gidilmiştir. Başta İngiltere olmak üzere bir çok ülke kendi elinde bulunan kamu teşebbüslerini çeşitli yollarla elinden çıkarmaya başlamıştır. Bu şekilde doğan özelleştirmenin asıl amacı genel olarak ekonomik etkinliği sağlamaktır. Fakat ülkeden ülkeye farklı amaçlan gerçekleştirmek için yapılmıştır. Özelleştirme ülkemizin gündemine 1980 sonrası girmiştir. Ülkemizde uygulamalar 1986 yılından itibaren başlamış olsa bile henüz tamamlanamamıştır. Büyük ve özelleştirmesi güç kuruluşlar halen devletin elinde bulunmaktadır. Söz konusu kuruluşlardan biri de Petkim'dir. 1965 yılında kurulan Petkim, petrokimya sektöründe ülkemizin hemen hemen tek temsilcisidir. Kuruluşun büyüklüğü ve sektörün dünyada ve ülkemizdeki önemi özelleştirilmesini zorlaştırmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasının ilk bölümünde özelleştirmenin teknik ve teorik alt yapısı incelenmiştir. İlerleyen bölümlerde dünyada ve ülkemizdeki özelleştirme uygulamalarına değinilmiştir. Son iki bölümde ise petrokimya sanayi ve Petkim incelenerek özelleştirme modelleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Keynesian economic theory has been inaccurate to solve economic problem since 1970's. Starting from these date, most of the developed and developing countries have gone through new establishment in their economies. Such as England, many countries have begun to sell state owned enterprises in different ways. In main aim of privatisation in general is to establish economic efficiency. But, main aim of privatisation may differentiate between country to country Privatisation has been one of the issue since 1980's. Although, the activities started in 1986. None of them have been completed the companies relatively large and difficult to privatise are still owned by the state. One of the called companies is Petkim. Since its foundation in 1965, is the sole company in petrochemical industry in Turkey. Petkim has not been privatised easily, because of the magnitude of company and nature of the industry. In the first section of my master thesis, the technical and theoretical aspect of privatisation has been analysed. In the following section, privatisation activities throughout the world and Turkey have been elaborated. In the last two sections, petrochemical industry and Petkim are analysed and the privatisation models are discussed.