II. Abdülhamid Dönemi (1876-1908) Osmanlı bürokrasisinde gayrimüslimler
Non-Muslims in the Ottoman bureaucracy during the reign of Abdul Hamid II
- Tez No: 73559
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN YEDİYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti Tanzimat Hatt-ı Hümayunu ile memuriyeti sadık uyrukların hepsine açtıktan sonra, devletin merkez ve taşra teşkilatında müslüman olmayan tebadan Rum, Katolik, Ermeni ve Musevi yüzlerce kişi görev yapmıştır. Tanzimat'tan sonra sekülerleşmenin yamnda geleneksel kozmopolitizmini kurumsallaştırma sürecini de başlatan Devlet-i Aliyye, hem vilayet, liva ve kazalarda teşekkül eden idare ve belediye meclislerinde hem de merkezi kurullarda gayrimüslim üyelerin bulunmasına dikkat etmiştir. Müesseseleşmenin daha da arttığı, bürokrasinin ihtisaslaştığı ve artık merkeziyetçi bir görünüm kazandığı Il.Abdülhamid Devri'nde personel istihdamı köklü değişikliklere uğramıştır. Mahalli memurların görevlendirilmesi azalırken, karar verme ve uygulama konumundaki memur sınıfının anonim imparatorluk bürokrasisinden olmasına özen gösterilmiştir. Gayrimüslimleri de kapsayan son derece karmaşık ve kozmopolit bir bürokrasi ortaya çıkmıştır. Gayrimüslim tebanın kahir ekseriyetini oluşturan Hıristiyan tebamn memuriyete atanmasında Il.Abdülhamid adeta yeni bir imparatorluk ideolojisi geliştirmiştir. Bu yeni politikaların anlaşılmasının önemli bir boyutunu Sicill-i Ahval Defterleri'nin incelenmesi teşkil etmektedir. İlk defa bu devirde düzenli olarak tutulmaya başlanan bu personel kayıtları tedkik edildiğinde, Hamidiye bürokrasisinin zannedildiğinden çok daha renkli olduğu görülür. Devletin her dairesinde çok dil bilen gayrimüslim memurlar görevlendirilmiş ve bu memurlar Osmanlı Devleti'nin her köşesine tayin edilerek gezdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ottoman statesman who were concerned to check the territorial disintegration and the internal decline of the empire, embarked on a program of reorganization and westernization, which faced them with the question of equalty. As being a multinational empire in an age of clamoring nationalisms, one aspect of this problem of the Tanzimat period was the appointment of non-muslims to the Ottoman bureaucracy: Should they be admitted to the highest administrative posts? There had always been some kind of non-muslim presence in the Ottoman ruling class, but only at the Tanzimat period millet members played an important role in various offices of the central Ottoman government. The Hatt-i Hümayun (Islahat Fermam) of 1856 promised equal treatment for all creeds in such specific matters as educational opportunity, appointment to government posts, and the administration of justice, as well in taxation and military service. In 1876, as Abdulhamid II acceded to the throne, there was no civil department of government without non-muslim officials. Non-muslims were also participants in various government bodies as representatives of their millets. The official personal records (sicill-i ahval) system which is the main source of this study, was set up at the beginning of the reign of Abdulhamid II, functioned regularly until 1908 and fitfully thereafter. These records, now in the Primeministerial Ottoman Archives of Istanbul, include also files of non-muslims working in the growing roster of ministries, councils, courts, local administrative agencies, embassies and consulates which comprised the Ottoman civil bureaucracy of the nineteenth century.