Kemik iliği transplantasyonu yapılan hastaların aşı ile önlenebilir hastalıklara karşı bağışıklık durumlarının ve rutin aşılama şemasına göre uygulanan hepatit B, kızamık, kızamıkçık, kabakulak (MMR) aşılarına yanıt oranlarının değerlendirilmesi
Immunity status of bone marrow transplantation recipients against vaccine preventable diseases and evaluation of response rate to hepatitis B, measles, MUMPS, rubella (MMR) vaccines implemented according to routine vaccination schedule
- Tez No: 735640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE BAŞTUĞ, PROF. DR. AYSEL KOCAGÜL ÇELİKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kemik İliği Transplantasyonu Yapılan Hastaların Aşı İle Önlenebilir Hastalıklara Karşı Bağışıklık Durumlarının ve Rutin Aşılama Şemasına Göre Uygulanan Hepatit B, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (MMR) Aşılarına Yanıt Oranlarının Değerlendirilmesi Amaç: Çalışmamızda hematolojik malignite nedeniyle otolog/allojenik kök hücre nakli yapılan ve remisyonda olan hastaların; demografik ve klinik verileri ile nakil öncesi ve sonrasında hepatit B, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak (KKK) seroloji sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Nakil sonrası KKK IgG ve anti-HBs negatif olan hastaların aşılanması, aşılama sonrası serokonversiyon oranlarının değerlendirilmesi ve serokonversiyonla ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli prospektif bir çalışma olup Ocak 2019-Mayıs 2021 tarihleri arasında toplam 105 olgu çalışmaya alınmıştır. Nakil sonrası anti-HBs
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Immunity Status of Bone Marrow Transplantation Recipients Against Vaccine Preventable Diseases and Evaluation of Response Rate To Hepatitis B, Measles, Mumps, Rubella (MMR) Vaccines Implemented According To Routine Vaccination Schedule Aim: Within our study, demographic and clinical data and pre and post transplantation serology results of hepatitis B, measles, rubella and mumps (MMR) belong to the patients who underwent autologous/allogeneic stem cell transplantation due to hematological malignancy and were in remission; have been evaluated comparatively with the objective to vaccinate patients with MMR IgG and anti-HBs negative after transplantation, to evaluate post-vaccination seroconversion rates and to determine the factors associated with seroconversion. Materials and Methods: This study is a single-center prospective study and a total of 105 cases were included between the dates of January 2019 and May 2021. A total of three standard doses (0.1.6 months; 20 mcg) of HBV vaccine were administered to 61 patients with anti-HBs