Hastane öncesi sağlık personelinin hizmet içi eğitiminde simüle hasta uygulamasının acil olgu yönetimindeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of simulated patient practice in emergency case management in in-service training of prehospital healthcare personnel
  1. Tez No: 735641
  2. Yazar: AHU SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM İREM KINIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sezgin, A., Hastane Öncesi Sağlık Personelinin Hizmet İçi Eğitiminde Simüle Hasta Uygulamasının Acil Olgu Yönetimindeki Etkinliğinin Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2022. Hastane öncesi acil bakım, basit klinik durumlardan, hayatı tehdit eden durumlara kadar çok çeşitli durumları içerir. Bu çalışma, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personelinin hizmet içi eğitimlerinde kullanılan simüle hasta uygulamasının etkinliğini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma Nisan 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında Antalya Bölge Eğitim Araştırma Uygulama ve Simülasyon Merkezi'nde yapıldı. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden Antalya-Burdur-Isparta illerinde çalışan 198 hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanları oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Simüle Hasta Uygulama Etkinlik Ölçeği”,“Simülasyon Tasarım Ölçeği”ve“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”kullanıldı. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personelinin hizmet içi eğitimlerinde kullanılan senaryo temelli simüle hasta uygulamasının çalışanların öz yeterliliğini artırdığı, acil olgu yönetiminde kaygıyı azalttığı ortaya konuldu. Sonuç olarak, simüle hasta simülasyon yöntemi hastane öncesi acil sağlık hizmetleri personelinin bilgi ve becerilerini geliştirmesi, klinik karar vermede özgüvenini artırması ve kaygı düzeyini azaltması açısından kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sezgin, A., Evaluation of the Efficiency of Simulated Patient Application in Emergency Case Management In-Service Training of Prehospital Health Personnel. Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Simulation Program in Health Sciences Master's Thesis, Ankara, 2022. Prehospital emergency care includes a wide variety of situations, from simple clinical situations to life threatening situations. This study is conducted to determine the effectiveness of the simulated patient application used in the in-service training of prehospital emergency health care personnel. The research was carried out in Antalya Regional Education Research Application and Simulation Center between April 2021 and January 2022. The research sample consisted of 198 prehospital emergency health care workers working in the provinces of Antalya-Burdur-Isparta, who voluntarily accepted to participate in the study. In this research, data was collected using a“Personal Information Form”,“Simulated Patient Application Efficiency Scale”,“Simulation Design Scale”and“Student Satisfaction and Self-Confidence Scale in Learning”. It has been revealed that the scenario-based simulated patient application used in the in-service training of prehospital emergency health care personnel increases the self-efficacy of the employees and reduces the anxiety in emergency case management. As a result, the simulated patient simulation method is recommended to be used in terms of improving the knowledge and skills of prehospital emergency health care personnel, increasing their self-confidence in clinical decision making and reducing the level of anxiety.