Experimental investigation of the diameter effect on heat transfer characteristics of supercritical CO₂ flows through horizontal microtubes
Yatay mikrotüpler içerisindeki süperkritik CO₂ akışlarında çapın ısı transferi karakteristiği üzerindeki etkisinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 735644
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM AN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mikrotüpler için taşınım yoluyla ısı transferi üzerine yapılan deneysel çalışmalarda; makul bir belirsizlikle tüpün duvar sıcaklığının ölçülmesi, tüpün dış yüzeyinden nispeten yüksek ısı kaybı ve tüp çıkışındaki ortalama akışkan sıcaklığının ölçülmesi gibi birçok zorlukla karşılaşılmaktadır. Bu sorunlar, düşük Reynolds sayılarındaki akışlarda daha da kötüleşmektedir. Bu çalışma, bir termokuplın gömülü olduğu küçük bir lehim dökümü ile tüp duvar sıcaklığını ölçmek için yeni bir yöntem sunmaktadır. Dış yüzeydeki ısı kaybı ve eksenel yöndeki ısı iletimi ile belirlenmiş olan akışlara sağlanan net ısı akısı, sıvının bölgesel ortalama entalpisini ve ardından boru boyunca ortalama akışkan sıcaklığını elde etmek için entegre edilmiştir. Böylece, çıkıştaki ortalama akışkan sıcaklığı ölçülmeden taşınımla ısı transferi katsayıları hesaplanmıştır. Yeni yöntemin doğrulaması, 0,501 mm iç çapa sahip yatay olarak konumlandırılmış bir mikrotüp içinden laminer su akışları geçirilerek yapılmıştır. Tüm Nusselt sayılarının 4,36 ile 4,36 + yüzde 10 arasında olduğu bulunmuştur. Daha sonra, yeni yöntem 8,0 MPa'da 0,317, 0,509 ve 0,847 mm iç çaplara sahip yatay mikrotüplerden geçen süperkritik karbondioksit akışlarına uygulanmıştır. Süperkritik karbondioksiti düşük Reynolds sayılarında incelemek için tüm testlerde girişteki Reynolds sayısı 1100'den düşük tutulmuştur. Akışkan sıcaklığı, sözde kritik sıcaklığa yakın olduğunda Nusselt sayısında bir maksimum gözlemlenmiştir. Sözde kritik sıcaklıktaki ısı transferi artışı, yüksek özgül ısı, duvara yakın bir yüksek sıcaklık gradyanı ve enine yönde kaldırma kuvvetinin neden olduğu ikincil akış gibi üç farklı mekanizma ile ilişkilendirilmiştir. Son olarak kaldırma kuvvetinin etkisi çap ile birlikte önemli ölçüde arttığından, sonuçlar Nusselt sayısının büyüklüklerinin artan çapla birlikte arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Experimental study on convective heat transfer through microtubes encounters many challenges such as measuring the wall temperature of the tube with a reasonable uncertainty, relatively high heat loss from the outer surface of the tube, and difficulty in measuring the fluid bulk temperature at the tube outlet. These issues become exacerbated with the flow at low Reynolds numbers. The present study presents a new method to measure the tube wall temperature with a small solder cast where a thermocouple is embedded. The net heat flux to flows, determined by the heat loss on the outer surface and the axial heat conduction, is integrated to obtain the local mean enthalpy of fluid and then the mean fluid temperature along the tube. Thus, convection heat transfer coefficients are calculated without measuring the mean temperature at the outlet. The new method is successfully validated with laminar water flows through a horizontally configured microtube, 0.501 mm in inner diameter. All Nusselt numbers are found to lie between 4.36 and 4.36 + 10 percent. Then, the new method was applied to supercritical carbon dioxide flows through horizontal microtubes with inner diameters of 0.317, 0.509, and 0.847 mm at 8.0 MPa. The inlet Reynolds number was kept lower than 1100 in all tests to examine the supercritical carbon dioxide at low Reynolds numbers. A peak in the Nusselt number was observed when the fluid temperature is near the pseudo-critical temperature. The heat transfer enhancement at the pseudo-critical temperature was associated with three mechanisms such as high specific heat, a high temperature gradient near the wall, and buoyancy-induced secondary flow in the transverse direction. Finally, the results show that the magnitudes of the Nusselt number increase with an increasing diameter since the effect of buoyancy significantly rises with the diameter.