Hisse senedi yatırımlarında formasyon analizi:Borsa İstanbul'da bir uygulama
Formation analysis in share investments: An application in Borsa İstanbul
- Tez No: 735666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER VELİ ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Daha sonra doldurulacaktırBu çalışmanın amacı, borsada hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcıların yatırım kararı almalarında başvurdukları teknik analiz formasyonlarının BİST100 endeksine dâhil olan firmalar üzerindeki etkinliğini ve performanslarını analiz etmektir. Bu amaçla 15.11.2021 ile 10.03.2022 dönemleri arasında BİST100 endeksine dâhil olan firmaların hisse senetleri için onaylanmış durumdaki 14 adet teknik analiz formasyonları esas alınarak günlük bazda fiyat hareketleri incelenmiştir. Uygulamada Matriks Prime Programı kullanılarak günlük bazda BİST100 endeksine dâhil olan firmalar üzerinde başarılı ve başarısız olarak sonlanan formasyonların kârda ya da zararda olmalarına bakarak alınan yatırım kararlarının sağlamış oldukları getiri oranları hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, BİST100 endeksine dâhil olan firmalar üzerinde günlük bazda artış ve düşüş gösteren formasyon türlerinde başarılı olarak sonlanan formasyonların fiyat hedefine ulaşarak sağladıkları kârın, başarısızlıkla sonlanan formasyonlara göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir ve teknik analiz formasyonlarla Borsa İstanbul' da yüksek bir getiri oranı elde edilerek kâr sağlanacağı gibi zararla da karşılaşılabilir sonucuna varılmıştır. Bu bulgular sonucunda, BİST100 endeksine dâhil olan firmaların hisse senetlerinde teknik analiz formasyonlarının doğru bir şekilde kullanılması durumunda, yatırım kararı verecek yatırımcı çalışma sonuçlarını değerlendirerek daha yararlı ve güvenilir bilgiler elde edebilmekte, kısa vadede daha yüksek bir kazanç oranı yakalayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktırThe aim of this study is to analyze the effectiveness and performance of the technical analysis patterns used by investors who want to invest in stocks on the stock exchange on the companies included in the BIST100 index. For this purpose, price movements on a daily basis were examined on the basis of 14 technical analysis patterns approved for the stocks of the companies included in the BIST100 index between 15.11.2021 and 10.03.2022. In practice, by using the Matrix Prime Program, the return rates provided by the investment decisions taken by looking at the profit or loss of the successful and unsuccessful formations on the companies included in the Bist100 index on a daily basis were calculated. As a result of the study, it has been observed that the profits of the formations that are the successful in the formation types that increase and decrease on a daily basis on the companies included in the BIST100 index, by reaching the price target are higher than the formations that ended in failure. It has been concluded that harm may also be encountered. As a result of these findings, if the technical analysis formations are used correctly in the stocks of the companies included in the BIST100 index, the investor who will make an investment decision can evaluate the results of the study, obtain more useful and reliable information, and achieve a higher rate of return in the short term.