Ankara ili Çankaya ve Mamak bölgesinde yaşayan 18-45 yaş arası kadınların fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Determination of physical activity level and quality of life of women aged 18-45 years living in Ankara province Çankaya and Mamak region
  1. Tez No: 735672
  2. Yazar: CANSEL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Geç paleolitik dönemden beri aktif bir yaşam sürmekte olan insan ırkı, son zamanlarda gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşulları nedeniyle, az hareketli bir yaşam tarzı olan sedanter yaşamı benimsemeye başlamıştır. Söz konusu yaşam tarzı; hızlı ivmeyle yükselmekte olan obezite oranları ile tüm dünya genelinde gittikçe yaygınlaşan metabolik ve kronik hastalıkların sayısını da radikal bir şekilde artırmaktadır. Bahse konu hastalıkların en basit, etkili tedavi ve korunma yöntemi fiziksel aktivite seviyesini bireysel sınırlar çerçevesinde artırmak ve aktif bir yaşam tarzını benimsemektir. Kadınlar, toplum nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturmalarının yanı sıra geleceği de şekillendiren bireyler olmaları nedeniyle aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzını tercih etmeleri, yaşam kalitesi düzeyi ve refahı artmış bir toplumun yapılandırılmasında ve toplum sağlığının iyileştirilmesinde oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı; Ankara ili Çankaya ve Mamak bölgelerinde yaşayan 18-45 yaş arası kadınların fiziksel aktivite düzeylerini ve yaşam kalitelerini belirlemektir. Bu kapsamda yapılan çalışma ile adı geçen bölgelerde yaşayan kadınlar arasında, yaşam kaliteleri açısından herhangi bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmamız; 2021- 2022 eğitim öğretim yılı içerisinde Ankara ili Çankaya ya da Mamak ilçesinde yaşayan 18-45 yaş arasında kadın olma kriterlerine uygun 200 katılımcının sosyodemografik veriler, uluslararası fiziksel aktivite kısa ölçeği ve yaşam kalitesi ölçeğinden oluşan anketleri yüz yüze cevaplanması yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma sonucunda saptanan veriler SPSS-26 programında Bağımsız Örnek t-Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey-B (Post Hoc) çoklu karşılaştırma testi ve Mann Withney U testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılanların; 147'si evli (%73,5), 124'ü (%62) lisans mezunu, 178'i (%89) çalışan, 181'i (%90,5) kronik hastalığı olmayan, 165'i (%82,5) ilaç, 118'i (%59) sigara ve 155'i (%77,5) alkol kullanmayan, Ankara ili Çankaya ilçesinde 117 kişi (%58,5) ve Mamak ilçesinde ikamet eden 83 kişi (%41,5) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The human race, which has been living an active life since the late paleolithic period, has recently started to adopt a sedentary lifestyle, which is a less active lifestyle, due to the developing technology and changing living conditions. The lifestyle in question; With the rapidly increasing obesity rates, it also radically increases the number of metabolic and chronic diseases that are becoming increasingly common all over the world. The simplest, most effective treatment and prevention method of the diseases in question is to increase the level of physical activity within individual limits and to adopt an active lifestyle. Preferring an active and healthy lifestyle is very important in structuring a society with an increased quality of life and welfare, and in improving public health, since women constitute about half of the population of the society, as well as being individuals who shape the future. The aim of this study; To determine the physical activity levels and quality of life of women between the ages of 18-45 living in the Çankaya and Mamak regions of Ankara. In this context, it was investigated whether there was any difference in terms of quality of life among women living in the aforementioned regions. Our work; In the 2021-2022 academic year, the questionnaires consisting of sociodemographic data, international short scale of physical activity and quality of life scale of 200 participants between the ages of 18-45 and living in the Çankaya or Mamak district of Ankara province, who meet the criteria of being a woman, were answered face-to-face. The data obtained from the research were evaluated using the Independent Sample t-Test, Pearson Correlation Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey-B (Post Hoc) multiple comparison test and Mann Withney U test in SPSS-26 program. Participants of the study; 147 (73.5%) were married, 124 (62%) were undergraduate graduates, 178 (89%) were working, 181 (90.5%) were without chronic disease, 165 (82%) were 5) drugs, 118 (59%) non-smokers and 155 (77.5%) non-alcoholic, 117 people (58.5%) in Ankara province Çankaya district and 83 (41.5%) residing in Mamak district has been found to be.