İngilizce öğretmenlerinin öğretimsel performanslarının değerlendirilmesine ilişkin müfettiş ve öğretmenlerin görüş ve önerileri (Ankara ili örneği)
Supervisors and teachers' views and proposals related to the evaluation of the istructional performances of English teachers (Ankara case)
  1. Tez No: 232015
  2. Yazar: ZEHRA İLBARS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin öğretimsel performanslarının kimler tarafından değerlendirileceği, hangi sıklıkta değerlendirileceği, performans değerlendirme ölçütlerinin neler olması gerektiğine ilişkin ilköğretim müfettişi ve İngilizce öğretmenlerinin görüşlerini ve bu grupların görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Ankara ili sekiz merkez ilçede (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle) 58 okulda görev yapan 258 İngilizce öğretmeni ve Ankara bölgesinde çalışan İngilizce bilen ya da daha önce yabancı dil teftişi yapmış olan ilköğretim müfettişlerinden 70'i araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına göre; performans değerlendirmenin kimler tarafından yapılacağı konusunda verilen yanıtlarla görev ve cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Müfettişlerin yarısı ve öğretmenlerin üçte biri değerlendirmenin mevcut sistemde olduğu gibi ilköğretim müfettişleri tarafından yapılmasını istemişlerdir. Müfettişlerin dörtte birine yakını ve öğretmenlerin dörtte biri ise İngilizce üzerine uzmanlaşmış bir kurul tarafından yapılmasını desteklemişlerdir. iv Müfettişlerin yarısına yakını değerlendirmenin iki yılda bir yapılması gerektiği görüşünü savunmuşlardır. Öğretmenlerin yarısına yakını ise değerlendirmenin mevcut sistemde olduğu gibi yılda bir yapılmasını desteklemişlerdir. Müfettişler ve öğretmenler İngilizce dilbilgisi kurallarını iyi bilme, basitten karmaşığa doğru öğretim yapma, ders kitabı, yazı tahtası, resim, gerçek eşya ve model, projektör ve grafik gibi görsel araçlar kullanma, somuttan soyuta doğru öğretim yapma gibi ölçütleri önem sırasında ilk sıralara koymuşlardır. Dinleme öğretimi boyutunda, dinleme sırasında tekrar yapma; konuşma öğretimi boyutunda, öğrencilere seslerin, sözcüklerin ve kalıpların doğru telaffuzunu öğretme; okuma ? yazma öğretimi boyutunda, okuma alıştırmaları yapma; sözcük öğretimi boyutunda, öğretilecek sözcüğün anlamını jest ve mimiklerle açıklama; değerlendirme boyutunda, değerlendirme ve not takdirinde objektif olma; planlama boyutunda, uygun öğretim araç ? gerecini seçme gibi ölçütler önemli ölçütler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out the views of the primary education supervisors and English teachers on subjects related to by whom are the English teachers? instructional performances to be evaluated, how often to be evaluated, what are the things to be set as performance evaluation measures and put forth if there is a significant difference between these views, In the research questionnaire was used as a means of gathering data. The sample of the study consisted of 258 English teachers working in the 58 schools in the eight central districts of Ankara (Altindag, Cankaya, Etimesgut, Golbasi, Kecioren, Mamak, Sincan and Yenimahalle) and 70 primary school training inspectors knowing English or who had previously conducted foreign language inspections. According to the research findings; there was no significant relation between the answers given on the subject of by whom the performance evaluation is to be made and the job and sex variables. Half of the supervisors and one third of the teachers wanted the evaluation to be made by the primary education supervisors as is done in the current system. Meanwhile close one fourth of the supervisors and one fourth of the teachers wanted the evaluation to be made by a commission specialized in English. vi Close to half of the supervisors maintained the idea that the evaluation is to be made once in two years. Close to half of the teachers on the other hand, supported the idea that the evaluation is to be made once a year as is in the current system The supervisors and teachers put measures like knowing the English grammar, teaching from simple to complex, text book, writing board, picture, real things and models, using visual devices like projectors and graphics, teaching from concrete to abstract, knowing the rules of written expressional English to first lines of importance. In the dimension of teaching listening ; repeating while listening; in the dimension of teaching of speaking, teaching the correct pronunciation of the voices, words and clauses; in the dimension of reading-writing teaching, making reading exercises; in the dimension of teaching words, expressing the meaning of the word to be taught by gestures and mimics; in the dimension of evaluation; in the dimension of planning selecting the proper teaching devices are determined to be important measures.