Sanal ortamda yerçekimi simülasyonuna dair örnek bir çalışma
A case of gravity simulation in virtual environment
- Tez No: 735674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, günümüzde dijital tabanlı yazılımla gerçekleştirilen bir uygulama ile gerçek dünyadaki fiziki yerçekimi kavramının sanal ortamdaki simülasyon süreçleri ile ilişkisi incelendi. Bu kapsamda çalışmanın gerçekleştirilmesinde kullanılan temel kavram, materyal ve olguların günümüzde gelişen teknolojilerin süreç içindeki dönüşümü de göz önünde bulunduruldu. Bu çalışma evreninde terminolojik veri sonuçları aktarıldı. Çalışmanın temel meselesine dayanak teşkil eden simülasyon olgusunun ve sanal ortamın anlaşılması için seçilen dijital tabanlı yazılım programının uygulanım süreçleri ve çalışma probleminin ortaya konmasını, irdelenmesini ve anlaşılmasını sağlamak amacıyla videolar, alıntı kareler hazırlandı ve içerikte sunuldu. Bu çalışma, üç boyutlu dijital yazılım programı olan Cinema 4D ile tasarlanan 6 (altı) farklı topun animasyon çalışmalarındaki yerçekimi simülasyonu deneyiminin gerçeklikle kurduğu ilişkisini anlatmak üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the simulation processes of gravity in the virtual environment has been tried to be examined through the experimental design application and simulation process by using today's developing 3D design Technologies. Videos and excerpts were prepared and presented in the content in order to reveal, examine and understand the application processes and working problem of the digital-based software program chosen to understand the simulation phenomenon and the virtual environment, which form the basis of the main issue of the study. This study has been prepared to explain the relationship between the gravity simulation experience and reality in animation studies of 6 (six) different balls designed with Cinema 4D, a three-dimensional digital software program.