Kutanöz leishmania (şark çıbanı) hastalığına sahip olan bireylerin kullandıkları geleneksel yöntemlerin belirlenmesi
Determination of the traditional methods used by individuals with cutaneous leishmania (şark çibani) disease
- Tez No: 735689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı; şark çıbanı hastalığında endemik olarak başı çeken Şanlıurfa'da şark çıbanı hastalığına sahip kişilerin geleneksel yöntem kullanma durumları ve kullandıkları geleneksel yöntemleri belirlemektir. Tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışmanın evreni 1 Ocak-31 Eylül 2021 tarihleri arasında Şanlıurfa Şark Çıbanı Tedavi Merkezi'ne kayıtlı, hastalığı aktif olan veya tedavisi devam eden 272 şark çıbanı hastasından oluşmaktadır. Belirli bir örneklem belirleme tekniği kullanılmadan ve evrenin hepsine ulaşılacak şekilde araştırmayı kabul eden 232 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuş ve evrenin %85,3'üne ulaşıldığı saptanmıştır. Araştırmanın verileri hazırlan anket formu ile toplanmıştır. Çalışma verileri, SPSS programında tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama değerler), Ki-kare testi ile iki isimsel değişken arasındaki ilişki miktarını gösteren 2X2 tablolarda phi (Φ) ve 2XR tablolarında Cramer V katsayı ile değerlendirilmiştir. Ankete katılan şark çıbanı tanısıyla tedavi alan 96 kişinin (%41,4) çocuk olduğu, 136 kişinin (%58,6) yetişkin olduğu görülmüştür. Şark çıbanı çocuk hastalarda geleneksel yöntem kullanılmamıştır. Yetişkin hastaların ise %44,1'inin şark çıbanı hastalığı için geleneksel yöntem kullandığı saptanmıştır. Geleneksel yöntem kullanan hastalar en çok (%48,3) aktardan alınan hazır merhemleri yara yerine sürmüştür. Hastaların %66,7'sinin kullandığı geleneksel yöntemden zarar gördüğünü ve bu zararın hastaların %25,6'sı yara yerinde yanma, %43,6'sı yara yerinde kızarıklık, %30,8'i yara yerinde büyüme olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the use of traditional methods and the traditional methods used by people with eastern çıbanı disease in Şanlıurfa, which is endemic in çıbanı disease, and to determine the traditional methods used. The population of this descriptive study consists of 272 oriental sore patients, who were registered to Şanlıurfa Oriental Carbuncle Treatment Center between January 1st and September 31st, 2021, whose disease is active or whose treatment is ongoing. 232 patients who agreed to study without using a specific sampling determination technique and in such a way that the entire universe was reached, made up the sample of the study and it was found that 85.3% of the universe was reached. The data of the study were collected by using the prepared questionnaire form. The study data were evaluated with descriptive statistics (number, percentage, mean values) in SPSS program, Chi-square test and Cramer V coefficient in 2X2 tables phi (Φ) and 2XR tables showing the amount of relationship between two variables. It was found that 96 people (41.4%) who received treatment with a diagnosis of oriental furuncle who participated in the survey were children, and 136 people (58.6%) were adults. The traditional method has not been used in children with Oriental furuncle. It was found that 44.1% of adult patients used the traditional method for the treatment of Oriental furuncle disease. Patients using the traditional method most often (48.3%) rubbed ready-made ointments taken from the wound into the wound site. He noted that 66.7% of patients suffered from the traditional method used by him. Looking at the harmful effects of the traditional method, 25.6% of adult patients reported burning at the wound site, 43.6% had redness at the wound site, 30.8% had growth at the wound site.