Kutanöz layşmanyaziste dermoskopi yeni bir tanı yöntemi olabilir mi?
Is dermoscopy could be a new diagnostic method for cutananeous leishmaniasis?
- Tez No: 461179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Layşmanyazis; Leishmania cinsi protozoonların neden olduğu, deri ve mukozalarda şekil bozuklukları yapabilen lokalize kutanöz formlarından ölüme neden olabilen generalize visseral formlarına kadar değişen ve farklı klinik belirtilerle ortaya çıkan hastalıkların genel adlandırılmasıdır. Kutanöz layşmanyazis (KL) ülkemizde Güney Doğu Anadolu bölgesinin önemli bir sağlık sorunudur. Yıl Çıbanı, Şark Çıbanı, Urfa Çıbanı, Güzellik yarası, Halep Çıbanı, Antep Çıbanı, Oriental Sore olarak da bilinen bu hastalığın insidansı, Atatürk Barajı'nın hizmete girmesiyle birlikte vektör sayısının artması, Suriye'den ülkemize doğru olan göç artışı, toplu ve hijyenik olmayan yaşam koşulları nedeniyle son yıllarda giderek artmıştır. Çok eskilere dayanan bir geçmişi olmasına rağmen hastalarla ilk karşılaşıldığında hala akla getirilmemesi, KL de temel tanı sorunlarından biridir. Erken tanı ile tedavisi mümkün olduğundan, skar riskini en aza indirmek için tanıda hızlı ve güvenilir laboratuar metotlarının yerinde uygulanması oldukça önemlidir. Kutanöz layşmanyazis, enfekte phlebotomuslar tarafından deriden kan emme sırasında insanlara bulaştırılan ve ülkemizde de çeşitli bölgelerde endemik olarak görülen paraziter bir hastalıktır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 20 yıldaki olguların ortalama %45'i Şanlıurfa ilimizden bildirilmiştir. Tanısında sıklıkla kültür, insizyonel smear ve histopatolojik incelemeye başvurulmasına rağmen, bu yöntemler hem invaziv hem de zaman alıcı yöntemlerdir. Dermoskopik inceleme dermatoloji pratiğinde çok sık olarak başvurulan ve lezyonların yakın plan görüntülenmesine dayanan non-invaziv, pratik, hızlı ve kolay uygulanan bir tanı yöntemidir. Literatürde birkaç çalışmada dermoskopik incelemenin KL tanısında da tanısal değeri olduğu ve poliklinik koşullarında rahatlıkla kullanılabileceği belirtilmiştir. Bu çalışma dermoskopik incelemenin KL'de tanısal değerini araştırmayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelime: Kutanöz layşmanyazis, Şark Çıbanı, Güzellik Yarası, Dermoskopi
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is the general name of the diseases that are caused by protozoan of Leishmania species, can cause deformities on the skin and mucosa, can cause death due to its localized cutaneous forms, varies to generalized visceral forms, and develops with different clinical symptoms. Cutaneous leishmaniasis (CL) is an important health problem in South Anatolian region of Turkey. The incidence of this disease that is also known as Year Sore, Allepo boil, Urfa Sore, Beauty scar, Halep Sore, Antep Sore, and Oriental Sore has gradually increased in recent years due to the increase in the number of vectors associated with the commissioning of Atatürk Dam, the increase in migration from Syria to Turkey and also the communal and unhygienic living conditions. Even though it has a history going back a long way, failure of reminding the disease when the patients are encountered for the first time is one of the essential diagnostic problems in CL. Because its treatment is possible by early diagnosis, in-situ application of rapid and reliable laboratory methods in diagnosis is quite important in order to minimize the scar risk. Cutaneous leishmaniasis is a parasitary disease that is contaminated to humans during sucking blood from skin by infected phlebotomus and is endemically seen in various regions in Turkey. According to the data of Ministry of Health, averagely 45% of the cases in the last 20 years is reported from the province of Şanlıurfa. Although culture, incisional smear and histopathological examinations are frequently applied for its diagnosis, these methods are both invasive and time-consuming methods. Dermoscopic examination is a non-invasive, practical, rapid and easily applicable diagnostic method that is most frequently used in dermatology practice and is based on the close-plan imaging of the lesions. In several studies in the literature, it is specified that dermoscopic examination has a diagnostic value in the diagnosis of CL and it can be used conveniently under polyclinic conditions. The aim of this study is to investigate diagnostic value of dermoscopic examination in CL. Keyword: Cutaneous leishmaniasis, Urfa Sore, Beauty scar, Dermoscopic Examination