Berrak hücreli tip renal hücreli karsinomalarda PD-L1 ekspresyonu ve klinikopatolojik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of PD-L1 expression and clinicopathological features in clear cell TYPE renal cell carcinoma
- Tez No: 735703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Renal hücreli karsinom (RHK), her yıl 400.000'den fazla kişide teşhis edilmekte ve tüm malignitelerin yaklaşık %3'ünü oluşturmaktadır. Berrak hücreli RHK (BHRHK), RHK'nın en sık görülen alt tipidir. BHRHK'nın 5 yıllık sağkalım oranları organa sınırlı hastalıkta %92 iken uzak metastaz saptanan olgularda %12'ye düşmektedir. BHRHK'nın prognozunu öngörmede konvansiyonel klinikopatolojik parametreler kullanılmakta ancak bu parametreler prognozu öngörmede ve tedavi ajanı seçiminde yetersiz kalmaktadır. Birçok immünohistokimyasal biyobelirteç, potansiyel prognostik faktörler olarak araştırılmış, ancak henüz rutin kullanım için güvenilir bir belirteç bulunamamıştır. Son yıllarda immün denetim noktası inhibitörlerine karşı artan ilgi nedeniyle BHRHK olgularında da bu yolakların etkisi önem kazanmıştır. İmmün denetim yolaklarında önemli rolü olan programlanmış hücre ölüm ligandı- 1'in (PD-L1) BHRHK'da prognoza etkisini araştıran çok sayıda çalışma olup çalışmalar arasında çelişkiler mevcuttur. Çalışmaya Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2010-2019 yılları arasında radikal nefrektomi materyallerinden BHRHK tanısı alan 101 olgu dahil edildi. Bu olgulara ait klinikopatolojik parametreler, sağkalım parametreleri ve PD-L1 ekspresyonları arasındaki ilişki incelendi. Çalışmamızda, tümör hücrelerindeki PD-L1 ekspresyonu herhangi bir membranöz ekspresyon ve %5 ve üzeri membranöz ekspresyon olmak üzere iki grupta ayrı olarak değerlendirildiğinde, her iki kategoride de renal kapsül invazyonu görülme oranında anlamlı artış saptandı (sırasıyla p=0,023 ve p=0,039). Bununla birlikte herhangi bir membranöz iii ekspresyonu pozitif kabul ettiğimizde PD-L1 pozitif olgularda uzak metastaz saptanma oranında anlamlı artış tespit edildi. (p=0,027). PD-L1 ekspresyonu saptanan BHRHK olgularında, istatiksel anlamlılık saptanmamakla birlikte, yüksek DSÖ/İSUP nükleer grade, büyük tümör boyutu, lenfovasküler invazyon, perirenal yağ doku invazyonu ve renal ven invazyonu saptanma oranlarında artış olduğu gözlemlendi. Bunun nedeninin PDL-1 pozitif olgu sayımızın düşük olmasıyla ilgili olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinoma (RCC) is diagnosed in more than 400,000 people each year and accounts for approximately 3% of all malignancies. Clear cell RCC (CCRCC) is the most common subtype of RCC. While the 5-year survival rate of BHRCC is 92% in organ-localized disease, it decreases to 12% in cases with distant metastases. Conventional clinicopathological parameters are used to predict the prognosis of RCC, but these parameters are insufficient in predicting the prognosis and choosing the treatment agent. Conventional clinicopathological parameters are used to evaluate the prognosis of CCRCC, but these parameters are insufficient in predicting the prognosis and choosing the treatment agent. Many immunohistochemical biomarkers have been investigated as potential prognostic factors, but no reliable marker has been identified for routine use today. Due to the increasing interest in immune checkpoint inhibitors in recent years, the effect of these pathways has gained importance in CCRCC cases. There are many studies investigating the effect of programmed cell death ligand-1 (PD-L1), which has an important role in immune control pathways, on prognosis in CCRCC, and there are conflicts between studies. 101 cases diagnosed with BHRCC from radical nephrectomy materials in Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Department of Pathology between 2010 and 2019 were included in the study. The relationship between clinicopathological parameters, survival parameters and PD-L1 expressions of these cases was examined. In our study, when PD-L1 expression in tumor cells was evaluated separately in two groups as any membranous expression and 5% or more membranous expression, a significant increase was found in the incidence of v renal capsule invasion in both categories (p=0.023 and p=0.039, respectively). In addition, when we accepted any membranous expression as positive, a significant increase was found in the rate of distant metastasis in PD-L1 positive cases. (p=0.027). High WHO/ISUP nuclear grade, large tumor size, lymphovascular invasion, perirenal fat tissue invasion and renal vein invasion detection rates were observed to increase in CCRCC cases with PD-L1 expression, but no statistical significance was found. We think that the reason for this is related to the low number of PDL-1 positive cases.