Berrak hücreli renal hücreli karsinomlarda histopatolojik veriler, PD-L1 analizi ve PD-L1 klonlarının karşılaştırılması
Histopathological data, PD-L1 analysis and comparison of PD-L1 clones in clear cell renal cell carcinomas
  1. Tez No: 932121
  2. Yazar: ÜMMÜHAN TURALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDEGÜL AYDIN MUNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Renal hücreli karsinom (RHK) erişkin kanserlerinin %2-3'ünü, renal malignitelerin ise %80-90'ını oluşturur. RHK hastalarının %20-30'u tanı anında metastatik hastalığa sahiptir ve 5 yıllık sağkalım oranı %11-20'dir. Berrak hücreli renal hücreli karsinom (BHRHK) en sık görülen RHK tipidir. Tümör hücreleri tarafından üretilen PD-L1, T lenfositlerin yüzeyindeki PD-1'e bağlanması sonucu tümör spesifik T lenfosit aracılı bağışıklığı inhibe eder ve böylece tümör hücrelerinin konak bağışıklık sisteminden kaçmasına olanak sağlar. PD-L1'e karşı hedefe yönelik monoklonal antikorların kullanımından sonra antitümöral yanıtın güçlendiği gözlemlenmiştir. PD-L1'in prognostik bir belirteç ve olası bir terapötik hedef olarak rolünü araştıran çok sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamıza Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivine ait 2020-2023 yılları arasında, parsiyel veya radikal nefrektomi materyallerinden BHRHK tanısı alan toplam 107 vaka dahil edilmiştir. PD-L1 SP263 ve 22C3 klonları ile olgulara ait PD-L1 ekspresyon durumu değerlendirilmiş olup ekspresyonun klonlar arası ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamızda PD-L1 SP263 ve 22C3 klonlarına ait ekspresyon değerleri arasında orta derecede uyum saptanmıştır. Lenf nodu metastazı bulunan vakalarda PD-L1 pozitiflik oranı hem daha yüksek hem de istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Her iki klonla yapılan analizlerde 58 yaş altı, sarkomatoid/rabdoid diferansiyasyon ve tümör nekrozu gösteren vakalarda PD-L1 pozitiflik oranı daha yüksektir ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır. Çalışmamız PD-L1 ekspresyonu ile lenf nodu metastazı gibi olumsuz prognostik faktörler arasında anlamlı korelasyon olabileceğini desteklemektedir. Bulgularımız literatürle kısmen uyumludur. Daha güvenilir sonuçlar elde etmek için farklı PD-L1 klonları ve platformlar ile gerçekleştirilecek daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinoma (RCC) accounts for 2-3% of adult cancers and 80-90% of renal malignancies. 20-30% of RCC patients have metastatic disease during the time of diagnosis and the 5-year survival rate is 11-20%. Clear cell renal cell carcinoma (CCRCC) is the most common histologic type of RCC. PD-L1 produced by tumor cells inhibits tumor-specific T lymphocyte-mediated immunity by binding to PD-1 on the surface of T lymphocytes, thus allowing tumor cells to escape the host immune system. Enhanced antitumoral response has been observed after the use of monoclonal antibodies targeting PD-L1. There are numerous studies investigating the role of PD-L1 as a prognostic marker and a possible therapeutic target. A total of 107 cases diagnosed with CCRCC from partial or radical nephrectomy materials between 2020 and 2023 belonging to the archives of the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology were included in this study. PD-L1 expression status of the cases was evaluated with PD-L1 SP263 and 22C3 clones immunohistochemically, and the relationship between expression and clinicopathological parameters was examined. In this study, moderate agreement was found between the expression values of PD-L1 SP263 and 22C3 clones. In cases with lymph node metastasis, the PD-L1 positivity rate was found to be both higher and statistically significant. In the analyses performed with both clones, the PD-L1 positivity rate was higher in cases under the age of 58, with sarcomatoid/rhabdoid differentiation and tumor necrosis, but this difference was not found to be statistically significant. This study supports that there may be a significant correlation between PD-L1 expression and adverse prognostic factors such as lymph node metastasis. Our findings are partially consistent with the literature. Larger-scale studies with different PD-L1 clones and platforms are needed to obtain more reliable results.