Gebelik döneminde ve doğum eyleminde yapılan nefes egzersizlerinin ve sanal gerçeklik uygulamalarının doğum ağrısı, doğum süresi ve doğum memnuniyet düzeyi üzerine etkisi
The effect of breathing exercises and virtual reality applications performed during pregnancy and delivery action on birth pain, birth duration and birth satisfaction level
- Tez No: 735704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, gebelik döneminde ve doğum eyleminde yapılan nefes egzersizlerinin ve sanal gerçeklik uygulamalarının doğum ağrısı, doğum süresi ve doğum memnuniyet düzeyi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini nefes egzersizi, sanal gerçeklik ve kontrol grubu olmak üzere toplam 114 primipar gebe (Nefes Egzersizi Grubu:39,Sanal Gerçeklik Grubu:37, Kontrol Grubu:38) oluşturmuştur.Veri toplama araçları olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Travay ve Doğum Eylemini Değerlendirme Formu”,“Visual Analog Skala”,“Doğum Memnuniyet Ölçeği”,“Sanal Gerçeklik Gözlüğü ve Nefes Egzersiz Cihazı Uygulaması Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırma iki aşamada yapılmıştır. Araştırmanın birinci aşaması gebe polikliniğinde, ikinci aşaması doğum salonunda uygulanmıştır. Birinci aşamada; nefes egzersiz ve sanal gerçeklik grubundaki gebelere 36.-39. gebelik haftalarında sanal gerçeklik gözlüğü ve nefes egzersiz cihazı ile nefes egzersizi yaptırılmıştır. İkinci aşamada; nefes egzersizi grubundaki gebelere nefes egzersizi yaptırılmış, sanal gerçeklik grubundaki gebelere sanal gerçeklik gözlüğü ile 10 dakika video izletilmiştir. Kontrol grubundaki gebelere herhangi bir uygulama yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of breathıng exercıses and vırtual realıty applıcatıons performed durıng pregnancy and delıvery actıon on bırth paın, bırth duratıon and bırth satısfactıon level. The sample of the study consisted of a total of 114 primiparous pregnant women (Breathing Exercise Group:39, Virtual Reality Group:37, Control Group:38), including breathing exercise, virtual reality and control group.“Descriptive Information Form”,“Labor Observation Form”,“Visual Analog Scale (VAS) ”,“Delivery Satisfaction Scale”,“Virtual Reality Glasses Application Evaluation Form”and“Breathing Exerciser Application Evaluation Form”were used as data collection tools. The research was carried out in two stages. The first stage of the study was carried out in the pregnant outpatient clinic, and the second stage was carried out in the delivery room. In the first stage; breathing exercises and virtual reality groups 36-39. in pregnancy weeks, breathing exercises were performed with virtual reality glasses and breathing exercise device. In the second stage of the study (when the cervical dilatation was 4 cm); the breathing exercise group was made breathing exercise again. 10 minute video was watched the virtual reality group with virtual reality glasses. Application was not made to the control group.