Anti-tnf tedavisi alan psoriasis hastalarında tnf gen polimorfizminin ve otoantikor oluşumunun araştırılması ve tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
The investigation of tnf gene polymorphisms and antidrug antibodies on patients treated with anti- tnf drugs and evaluation of their impact on treatment outcomes
- Tez No: 735705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Genetik, Dermatology, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dz.Tbp.Ütğm. Yıldıray YENİAY,“Anti-TNF Tedavisi Alan Psoriasis Hastalarında TNF Gen Polimorfizminin ve Otoantikor Oluşumunun Araştırılması ve Tedaviye Etkisinin Değerlendirilmesi”, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara, 2013. Psoriasis, etiyolojisinde genetik ve çevresel faktörlerin önemli rol oynadığı kronik inflamatuar bir dermatozdur. Genel prevalansının %1-3 olduğu, kadın ve erkek bireylerde eşit oranda izlendiği tahmin edilmektedir. Hastalığın tedavisinde topikal ve/veya sistemik tedaviler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı olgularda ise anti-TNF ajan tedavileri uygulanmaktadır. Anti-TNF ajanlar psoriasis tedavisinde etkili ve güvenilir bir tedavi seçeneği olmasına karşın, zaman içinde bazı hastalarda etkinliğinin azaldığı gözlenmektedir. İlaç etkinliğini azaltan faktörlerin belirlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda otoantikor oluşumunun ön planda olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında hastalarda izlenen TNF gen polimorfizmlerinin anti-TNF ajan tedavisinde yanıt düzeylerini etkilediğini bildiren çalışmalar da bulunmaktadır. Bu çalışmada psoriasis nedeniyle anti-TNF ajan tedavisi kullanan hastalarda TNF gen polimorfizminin, otoantikor oluşumunun ve TNF-α düzeylerinin tedaviye etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya 40 hasta ile 40 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Hastaların 20'si infliksimab ve 20'si adalimumab tedavileri almaktaydı. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için PAŞİ skorları kullanıldı. Çalışma sonunda hastaların 27'sinin (%67,5) PAŞİ 75 tedavi yanıtı izlendi. PAŞİ 75 tedavi yanıtı izlenen hastaların 14'ü (%51,85) adalimumab, 13'ü (%48,15) infliksimab tedavisi kullanmaktaydı. Tedavi yanıtına göre TNF- α düzeyleri değerlendirildiğinde PAŞİ 75 tedavi yanıtı izlenen hastalarda ortalama TNF-α düzeyinin 7,44 ± 1,58 pg/ml, PAŞİ 75 tedavi yanıtı izlenmeyen hastalarda ise ortalama TNF-α düzeyinin 9,55 ± 2,94 pg/ml olduğu izlendi. Tedaviye yanıt vermeyen hastaların TNF-α düzeyleri tedaviye yanıt veren hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
MD.LTJG. Yıldıray YENİAY,“The investigation of TNF gene polymorphisms and antidrug antibodies on patients treated with anti- TNF drugs and evaluation of their impact on treatment outcomes”, Gulhane Military Medical Academy, Military Medical School Department of Dermatology, Dissertation-Specialization in Medicine, Ankara, 2013. Psoriasis is a chronic dermatosis that includes genetic and environmental factors in the etiology. The prevalence of psoriasis is estimated to be around 1-3% and affects both genders equally. Topical and/or systemic treatment modalities are available for the treatment of psoriasis. In treatment refractory cases, anti-TNF agents are used in the treatment of psoriasis. Although anti-TNF agents are a safe and effective therapeutic option for psoriasis, diminished efficiency of anti-TNF agents was observed in some patients during the course of the treatment. Several studies were conducted to find out the risk factors that diminish efficiency of anti-TNF agents. These studies reveal that antidrug antibodies play an important role in reducing drug efficiency. In addition to this, several studies reported that TNF gene polymorphisms might affect treatment responses of anti-TNF agents. In this study, we evaluated the impact of TNF gene polymorphisms, antidrug antibodies and TNF levels on treatment outcomes of psoriasis patients treated with anti-TNF drugs. Total of 40 patients and 40 healthy subjects as controls were enrolled in this study. Of 40 patients, 20 were receiving infliximab therapy and 20 were receiving adalimumab therapy. PASI scores were used to assess the disease activity. At the end of the study, 27 (67.5%) patients achieved a PASI 75 response. Of 27 patients, 14 (51.85%) were receiving infliximab therapy and 20 (48.15%) were receiving adalimumab therapy. According to treatment responses, mean serum TNF-α concentration was 7,44 ± 1,58 pg/ml in PASI 75 responders and 9,55 ± 2,94 pg/ml in non-responders. Serum TNF-α levels were significantly decreased in PASI 75 responders.