Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesinde Bulunan (Sarajevski list-Bosanska Vila-Boşnjak-Nada-Behar) Süreli Yayınlarda Türkçe Edebiyat (1850-1918)
Turkish Literature in Periodicals (Sarajevski list-Bosanska Vila-Boşnjak-Nada-Behar) in the Gazi Hüsrev Bey Library in Sarajevo (1850-1918)
  1. Tez No: 735710
  2. Yazar: EMİNA VİLDİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışmada Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'nde bulunan Kiril ve Latin harfli Bosna dili 1850-1900 yıllar arasında yayımlanmış süreli yayınlardaki Türkçe edebiyat ile ilgili yazılar incelenmiştir. Çağdaş Bosna edebiyatı için yeni bir kuruluş aşaması olan 19. yüzyıl sonrası aynı zamanda öncü yazarların eser verdiği dönem olmuştur. Bu öncü yazarların çoğu hem doğu edebiyatı hem de batı edebiyatları ile yakından ilgilenmiştir. Bu çalışmada, Sarajevski list, 1881-1918; Bosanska vila, 1885-1914; Bošnjak, 1891-1910; Nada, 1895-1903; Behar, 1900-1910) gibi süreli yayınlardan çıkan edebî türdeki yazılar değerlendirildi. Çalışmada kısmen, belirli dönemlerdeki edebî eğilimlerin tanıtılması da yapılmaya çalışıldı. Dolayısıyla edebî zevk ve değerlerin nasıl değiştiğini takip etmek mümkündür. Gerek sahayla, gerekse başta tarih ve kültür olmak üzere, farklı disiplinlerle ilgili yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacak olması bakımından da mühimdir.
Özet (Çeviri)
This study examines the articles related to Turkish language in Cyrilic and Latin script Bosnian language in the Gazi Hüsrev Bey Library in Sarajevo, published in periods between 1800-1900. İn this study analyzed the literary articles published in periodicals such as Sarajevski list, 1881-1918; Bosanska vila, 1885-1914; Bošnjak, 1891-1910; Nada, 1895-1903; Behar, 1900-1910). After the 19h century, was a new foundation stage for contemporary Bosnia literatüre, and the period where pioneering writers emerged. Most of these pioneering writers were closely interested in both eastern and western literatüre. This study has attemted to introducte the literary trends in certain periods and shows that it is possible to follow how literacy tastes and values change. In terms of contribution, this study shows that similar studies can be done in different fields, in particular history and culture.