Yüz ifadelerinin seramik formlar olarak yorumu
Expressions of gestures in ceramic forms
- Tez No: 73572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada toplumsal bir tema işlenmiştir. Konu olarak yüz ifadeleri seçilmiştir. Yüz ifadeleri; topluluk içinde yaşayan bireylerin, bazı durumlar karşısında, duygularını olduğu gibi ifade edememelerinden dolayı, duygularına aykırı biçimlenen yüz ifadelerinin oluşması teması ile işlenmiştir. Kısacası burada yüz ifadeleri sosyal maskeler olarak düşünülmüştür. Gerçek yaşamın içinden çekilip alınan hiçbir şey sanat eserine olduğu gibi yansıtılmaz. Nesnellikten öznelliğe dönüşümün birey tarafından başarılı bir biçimde görünür kılınması için, ele alınan konunun, tinsel anlamda anlaşılıp, özümlenmesinden öte biçimsel olarak da anlaşılması gereklidir. Üç boyutlu çalışmalara, başlangıç olarak yüz ifadelerinin kil ile etüd edilmesi ile başlanmıştır. Böyle bir başlangıcın seçilmesinin nedeni; yüzün, yüzü oluşturan elemanların ve ifadelerin yüzde belirmesi anında, elemanlarda oluşan değişikliklerin incelenmesi ve tanınmasının gerekliliğidir. Dini ayinlerde ve antik tiyatrolarda kullanılan maskelerin biçimlenmesinde, yüz ifadelerinin önemli rolü olduğundan, bu konuya kısaca yer verilmiştir. Bu çalışmada, insan fizyonomisinin yüz ifadesine olabildiğince yön vermemesi için çaba gösterilmiştir. Ancak konu yüz ile ilgili olduğundan fizyonomi kavramına da kısaca değinilmiştir. Konu sanat eserinin yaratım süreci içerisinde ele alınmış, yüzü oluşturan elemanların (kaş, göz, ağız, burun, alın, yanak, çene, diş, vs) seramik çalışmada plastik öğelere nasıl dönüştükleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A social theme is seen in this study. Gestures are chosen as a subject. Since individuals who live in society cannot express their feelings in some situations, the gestures which are against individuals feeings are processed. Shortly, in this study, gestures are thought as social masks. Nothing that is taken from real life can be reflected to the art work truly. In order to make person see the transformation clearly, whatever is examined, the study should be understood in spiritual and formal meaning. The three dimension studies beginned when the gestures started to be processed with clay. The reason of such beginning is to examine and have better understanding the changes of face, the elements that form face and the gestures when they appear on face. As the role of gestures are great in formation of masks which are used in religious rites and antic theatres, this subject is explained shortly. In this study, it was given effort in order not to make human physiognomy direct gestures, but as the subject is connected with face, physiognomi is explained shortly also. The subject is thought in creation process, transformation of the elements that form face(eye brown, eye, nose, forehead, cheek, chin, teeth, etc) into plastic elements in ceramic form is shown.