Farklı tabak şekillerinin nörogastronomi bağlamında incelenmesi
Examination of different plate shapes in the context of neurogastronomy
  1. Tez No: 978291
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİRSES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, nörogastronomi kapsamında farklı tabak sunum stillerinin bireylerin duygusal tepkilerini makro yüz ifadeleri üzerinden araştırmaktadır. Katılımcılara porselen, bakır, seramik ve ahşap tabaklarda servis edilen dört farklı içli köfte sunumunun yer aldığı deneysel bir tasarım uygulanmıştır. Sunumlar kontrollü bir laboratuvar ortamında gösterilmiş ve katılımcıların duygusal tepkileri yüz ifadesi analiz yazılımı kullanılarak kaydedilmiştir. Örneklem 30 kişiden (13 kadın, 17 erkek) oluşmaktadır. Sonuçlar, görsel sunumun katılımcıların duygusal ifadelerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Betimleyici istatistikler, tüm sunumlarda“nötr”(M = 98,94) ve“dikkatli”(M = 97,77) tepkilerinin baskın duygusal tepkiler olduğunu göstermiştir; bu da katılımcıların görsel uyaranları sakin ve odaklanmış bir şekilde değerlendirdiklerini göstermektedir.“Kaygı”, en düşük ortalama puana (M = 0,038) sahip olup, bu durum minimum olumsuz etki olduğunu göstermektedir. Tüm duygular arasında 'mutluluk', en belirgin pozitif tepki olmuştur; özellikle ahşap tabak sunumu için, ardından bakır tabak sunumu için de bu sonuç elde edilmiştir. Bu bulgular, doğal ve rustik malzemelerin diğer malzemelere kıyasla daha olumlu duygusal çağrışımlar uyandırdığı fikrini desteklemektedir. Çalışmada ayrıca cinsiyete dayalı farklılıklar da bulunmuştur. Erkekler belirli sunumlarda daha yüksek mutluluk, ilgi ve iğrenme seviyeleri sergilerken, kadınlar özellikle porselen ve bakır tabaklar için daha nötr kalma eğiliminde olmuşlardır. Yaş grupları açısından, Z Kuşağı katılımcıları daha fazla şaşkınlık ve mutluluk ifade ederken, Y Kuşağı tabak malzemesine bağlı olarak daha yüksek nötrlük ve iğrenme göstermiştir. Kruskal–Wallis sonuçları, yalnızca tabak türleri arasında dikkat seviyelerinde önemli bir fark olduğunu göstermiştir. Porselen ve bakır tabaklar, ahşap tabaklardan daha fazla dikkat çekmiştir. Genel olarak, bulgular görsel sunum materyallerinin farklı duygusal tepkileri tetikleyebileceğini vurgulayarak, yiyecekle ilgili deneyimlerde görsel estetiğin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the emotional responses of individuals to different plate presentation styles through macrofacial expressions within the scope of neurogastronomy. Participants were presented with four different presentations of stuffed meatballs served on porcelain, copper, ceramic, and wooden plates. The presentations were presented in a controlled laboratory environment, and participants' emotional responses were recorded using facial expression analysis software. The sample consisted of 30 individuals (13 females, 17 males). Results revealed that visual presentation significantly influenced participants' emotional expressions. Descriptive statistics showed that“neutral”(M = 98.94) and“attentive”(M = 97.77) were the predominant emotional responses across all presentations, indicating that participants evaluated the visual stimuli in a calm and focused manner.“Anxiety”had the lowest mean score (M = 0.038), indicating minimal negative affect. Among all emotions,“happiness”was the most pronounced positive response, particularly for the wooden plate presentation, followed by the copper plate presentation. These findings support the idea that natural and rustic materials evoke more positive emotional associations than other materials. The study also found gender differences. Men exhibited higher levels of happiness, interest, and disgust for certain presentations, while women tended to be more neutral, particularly for porcelain and copper plates. Regarding age groups, Generation Z participants expressed more surprise and happiness, while Millennials showed higher neutrality and disgust depending on the plate material. Kruskal–Wallis results showed a significant difference in attention levels only between plate types. Porcelain and copper plates attracted more attention than wooden plates. Overall, the findings highlight that visual presentation materials can trigger different emotional responses, highlighting the importance of visual aesthetics in food-related experiences.