Çok düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlarda antibiyotik maruziyetinin erken dönem olumsuz etkileri
Antibiotic exposure and EARLY adverse outcomes in preterm, very low BİRRTH wei̇ght i̇nfants
  1. Tez No: 735731
  2. Yazar: ESRA TEKİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN TÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Antibiyotikler, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören erken doğmuş yenidoğanlarda en sık kullanılan ilaçlar arasındadır. Antibiyotik yönetiminin iyi yapılmaması geç neonatal sepsis (GBNS), nekrotizan enterokolit (NEK) ve mortalite artışına katkıda bulanabilmektedir. Bu çalışmada, GBNS ve NEK için risk faktörlerinin belirlenmesi, antibiyotiklerin erken kullanımının ve kullanım süresinin bu riski arttırıp arttırmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2011-Aralık 2021 yılları arasında yatırılan 229 çok düşük doğum ağırlıklı bebeğin (ÇDDA) kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Ampirik antibiyotik seçimi ve süresi GBNS ve NEK sıklıkları ve mortalite değerlendirildi. Bulgular: Prematürite (%100), maternal hipertansiyon (%37,6), uzamış membran rüptürü (%16,6) ve NEK (%13,6) sepsis ile ilişkili en sık risk faktörleriydi. ÇDDA bebeklerde ampirik antibiyotik kullanım oranı %87,3 bulundu. Ampisilin ve gentamisin en sık kullanılan antibiyotiklerdi. ÇDDA bebeklerin ortalama ampirik antibiyotik kullanım süreleri 6,5  3,4 olup ortancası 7'dir, ampirik antibiyotik kullanım süreleri 0 ile 17 gün arasında değişmektedir. Antibiyotik kullanım süresine bakıldığında olguların %68,1'inde 5 günden fazla antibiyotik maruziyeti olduğu görüldü. GBNS ve NEK sıklığı %43,7 ve %13,6 bulundu. Tek değişkenli regresyon analizinde antibiyotik kullanımının GBNS riskini arttırdığı saptandı (OR:4,34, %95 GA). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde ise antibiyotik kullanımı ile GBNS arasında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Antibiotics are among the most commonly used medicines in premature newborns admitted to NICUs. Misuse of the antibiotics may contribute to an increased risk for late onset sepsis (LOS), necrotizing enterocolitis (NEC), and mortality. In this study, we aimed to determine risk factors for LOS and NEC and identify whether early use and duration of antibiotics increase that risk. Material and Method: We performed a retrospective analysis of 229 very low birth weight infants (VLBW) admitted to NICU of Bezmialem University Medical Faculty Hospital between January 1, 2011 and December 31, 2021. The choice and duration of antibiotics, frequencies of LOS and NEC, and mortality were evaluated. Results: Prematurity (100%), maternal hypertension (37.6%), prolonged rupture of membranes (16.6%) and NEC (13.6%) were the most common risk factors associated with sepsis. 87.3% VLBW newborns received empiric antibiotic therapy. Ampicillin and gentamicin were the most commonly used antibiotics. The duration of therapy with empirical antibiotics in VLBW newborns was 6,5 +/- 3,4 days. Mean duration of therapy was 7 days with the range of duration being between 0 and 17 days. 68.1% of the cases received antibiotics for more than 5 days. The frequency of LOS and NEC were 43.7% and 13.6% respectively. Using univariate analysis, antibiotic use increased the risk of LOS (OR: 4,34, %95 CI). However, no significant link was detected in multivariable analysis.