Akut koroner sendrom geçirmiş hastalarda hemşire tarafından verilen danışmanlığın, yaşam kalitesi, fonksiyonel kapasite ve sendromlara ilişkin bilgi, tutum ve inançlara etkisi
The effect of nurse counseling on quality of life, functional capacity and knowledge, attitudes and beliefs in patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 735750
  2. Yazar: DENİZ GÜLİSTAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVGİN SAMANCIOĞLU BAĞLAMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hemşire danışmanlığı sağlığın korunması, sürdürülmesi ve iyileştirirmesi için etkili bir yoldur. Tüm kronik hastalıkların yönetiminde olduğu gibi Akut Koroner Sendrom geçirmiş hastalarda; hastalık uyum ve yönetim sürecine dahil edilmesi gereken bir uygulamadır. Bu çalışma Akut Koroner Sendrom geçirmiş hastalarda hemşire tarafından verilen danışmanlığın, yaşam kalitesi, fonksiyonel kapasite ve sendromlara ilişkin bilgi, tutum ve inançlara etkisi etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Ön test-son test deseninde randomize kontrollü deneysel olarak yapılan çalışma danışmanlık alan müdahale grubu (n=33) ve kontrol grubu (n=33) olmak üzere 66 hasta ile tamamlandı. Müdahale ve Kontrol grubuna ön testlerin ortak aşamaları olarak sözlü ve yazılı onamları alınan bireylerin sırasıyla; Hasta Tanılama Formu, Akut Koroner Sendrom Yanıt indeksi ve Çoklu Yaşam Kalitesi Ölçeği içeriğindeki soruları yanıtlaması istendi. 6 dakikalık koridor yürüme testi öncesi ön ölçümler yapılarak test uygulandı. Kontrol grubu rutin takibe alınırken müdahale grubuna hazırlanmış eğitim kitapçığı sözel olarak anlatıldı. İhtiyaçları doğrultusunda ek bilgiler verildi, altı aylık danışmanlık sürecinin nasıl olacağı anlatıldı, kitapçıklar teslim edildi. Altı ay sonunda son testler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Nurse counseling is an effective way to protect, maintain and improve health. As in the management of all chronic diseases, in patients with Acute Coronary Syndrome; It is a practice that should be included in the disease compliance and management process. This study was carried out to investigate the effect of the counseling given by the nurse on the quality of life, functional capacity and knowledge, attitudes, and beliefs about the syndromes in patients with Acute Coronary Syndrome. The randomized controlled experimental study in the pre-test-post-test design was completed with 66 patients, including the intervention group (n=33) and the control group (n=33), who received counseling. Individuals whose verbal and written consent were taken as the common stages of the pre-tests in the Intervention and Control groups, respectively; Patients were asked to answer the questions in the Diagnosis Form, Acute Coronary Syndrome Response Index, and Multiple Quality of Life Scale. Before the 6-minute corridor walking test, preliminary measurements were made and the test was applied. While the control group was followed up routinely, the training booklet prepared for the intervention group was verbally explained. Additional information was given in line with their needs, the six-month consultancy process was explained, and booklets were delivered. After six months, the final tests were done.