Hemşirelerde merhamet yorgunluğu ve yaşam memnuniyeti arasındaki ilişki
The relationship between compassion fatigue and life contentment in nurses
- Tez No: 735749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ MERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde merhamet yorgunluğu ve yaşam memnuniyeti arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Kasım 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında 260 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Sosyo–Demografik Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu–Kısa Ölçeği (MY-KÖ), Yaşam Memnuniyeti Ölçeği (YMÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, ortalama, standart sapma, bağımsız t testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon testi ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Katılımcıların, MY-KÖ toplam puanı 69,79±19,50; ikincil travma alt boyut puanı 25,83±8,85 ve mesleki tükenmişlik alt boyut puanı 43,95±12,82; YMÖ puanı 19,85±6,12 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between compassion fatigue and life contentment in nurses. This descriptive research was carried out with 260 nurses at Kocaeli University Research and Application Hospital between November 2021-January 2022. Data were obtained with the Socio-Demographic Information Form, the Compassion Fatigue-Short Scale (CF-Short Scale), and the Contentment of Life Scale (CLAS). In the evaluation of the data, number-percentage calculations, mean, standard deviation, independent t test, ANOVA test, Pearson correlation test and regression analysis was used. The participants mean total CF-Short Scale, secondary trauma and professional burnout sub-dimensions scores were found as 69.79±19.50, 25.83±8.85 and 43.95±12.82, respectively. CLAS scores were determined as 19.85±6.12.