Medya tasarımında oyun tasarımının önemi, açık dünya video oyunlarında arayüz tasarımı ve bir uygulama çalışması
The importance of game design in media design, interface design in open world video games and an application study
  1. Tez No: 735781
  2. Yazar: HÜDAVER ALTINTUĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Medya tasarımında oyun tasarımının önemi her geçen gün artmakta ve hedef kitlesini genişletmektedir. Bir video oyunu yapmak için birçok insan uzun süre detaylı bir şekilde çalışmaktadır. Bunun nedenlerinden biri ise video oyunlarının birçok farklı disiplini içerisinde barındırıyor olmasıdır. Video oyunu tasarımı yapılmaya başlandığı aşamadan en son olan aşamaya kadar birçok uzman kişi ortak bir çalışma gerçekleştirmeyi amaçlar. Özellikle başarılı olarak adlandırılan video oyunları bu ortak çalışmanın önemini göstermektedir. Video oyunları tasarımı birçok alandan oluşmaktadır. Bu anlamda bu alanlardan bazılarına da ve video oyunlarının tarihçesine araştırma kapsamında değinilmiştir. Video oyunlarında arayüz tasarımı video oyunu tasarımında önemli alanlardan biridir. Arayüz tasarımları oyunculara sadece gereken bilgiyi değil aynı zamanda gereken tasarımsal dili sağlama açısından da değerli ve önemli işlevler gerçekleştirmektedir. Video oyunlarında arayüz tasarımına baktığımız zaman ortaya çıkan birçok başarılı video oyununun ortak tasarımsal dil bütünlüğüne sahip olduğu görülmektedir. Bu alanın nasıl oluşturulduğunu anlayabilmek medya tasarımda ve video oyunu tasarımında değerlidir. Bu alanda yapılacak olan bilimsel araştırmalar hem literatüre hem de video oyunu sektörüne faydalı olması umulmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte video oyunu sektörü daha da büyümüştür ve video oyunlarının çeşitliliği artmıştır. Video oyunları birçok kategori ve tema çeşitliliğiyle karşımıza çıkmaktadır. Açık dünya video oyunları ise bu temalardan sadece birisidir. Açık dünya video oyunlarında birçok aşamayı düzenlemenin gerekliliği, başarılı ve iyi düzenlenmiş bir arayüz tasarımını gerekli kılmıştır Açık dünya video oyunlarında, arayüz tasarımı incelemesi gerçekleştirilmiş ve burada arayüz tasarımının video oyunu ve oyuncuyla bir bağ kurduğu varsayılmıştır. Bu araştırma örnek video oyunu incelemeleri ve oyuncularla yapılan görüşmelerle desteklenmiştir. Arayüz tasarımı üzerine yapılan bu bilimsel araştırmayla birlikte, arayüz tasarımının oyun ve oyuncuyla olan bağ seviyesi ortaya çıkarılmıştır. Ek olarak seçilmiş olan bir açık dünya video oyunu için arayüz tasarımları yapılmıştır. Bu araştırma ile birlikte hem medya tasarımında video oyunu tasarımının önemi hem de açık dünya video oyunlarındaki arayüz tasarımının değeri ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of game design in media design is increasing day by day and expanding its target audience. Many people work in detail for a long time to make a video game. One of the reasons for this is that video games contain many different disciplines. From the beginning of the video game design to the last stage, many experts aim to collaborate. Especially successful video games show the importance of this collaboration. Video game design consists of many areas. In this sense, some of these areas and the history of video games are mentioned within the scope of the research. Interface design in video games is one of the important areas in video game design. Interface designs perform valuable and important functions in terms of providing players not only the necessary information but also the required design language. When we look at the interface design in video games, it is seen that many successful video games have common design language integrity. Being able to understand how this field was created is valuable in media design and video game design. It is hoped that scientific research in this field will be beneficial to both the literature and the video game industry. With the developing technology, the video game industry has grown even more and the variety of video games has increased. Video games come in many categories and themes. Open world video games are just one of these themes. The necessity of organizing many stages in open world video games necessitated a successful and well-organized interface design. In open world video games, interface design review has been carried out and it is assumed that interface design establishes a link with the video game and the player. This research is supported by sample video game reviews and interviews with players. With this scientific research on interface design, the level of connection of interface design with the game and the player has been revealed. Additionally, interface designs were made for a selected open world video game. With this research, both the importance of video game design in media design and the value of interface design in open world video games are expressed.