Pediatrik kronik iridosiklit ve pars planit tedavisinde anti tümör nekroz faktör alfa (adalimumab) kullanımı ve sonuçlarımız
- Tez No: 735796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH ORAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Pars planit (PP)ve pediatrik kronik iridosiklit hastalarında adalimumab tedavisi ve sonuçlarının değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: 2009–2019 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği Üvea Biriminde takip edilen 16 yaşından önce adalimumab tedavisi başlanmış ve en az 12 ay süreyle tedaviye devam etmiş 32 PP ve 22 pediatrik kronik iridosiklit hastası çalışmaya alındı. Hastaların dosyaları retrospektif olarak demografik özellikler, oküler şikayetler, muayene bulguları, laser flaremetre ölçümleri, yardımcı görüntüleme yöntemleri bulguları, uygulanan tedaviler ve komplikasyonlar açısından değerlendirildi. PP ve pediatrik kronik iridosiklit hastalarının adalimumab tedavisi öncesi ile tedavi altındaki takiplerinde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), laser flare fotometri ölçümleri ve optik koherens tomografi (OKT) ile santral makula kalınlığı (SMK) ölçümleri gruplar içinde karşılaştırıldı. Bulgular:Pars planit grubunda18 (%56,25) hasta kadın, 14 (%43,75) hasta erkek idi. Pediatrik kronik iridosiklit grubunda 17 (%77,2) hasta kadın, 5 (%22,7) hasta erkek idi. Hastaların ortalama tanı yaşı PP grubunda 8,53±3,13 yıl; pediatrik kronik iridosiklit grubunda 6,45±2,94 yıl idi. Ortalama takip süresi PP grubunda 57,91±26,23 ay, pediatrik kronik iridosiklit grubunda ise 67,23±30,49 ay idi. PP grubunda hastaların en sık şikayeti görmede azalma; pediatrik kronik iridosiklit grubunda ise gözlerde kızarıklık idi. Her iki grupta adalimumab tedavisi başlamayı gerektiren en sık endikasyon konvansiyonel immunosüpresif tedavilere dirençli kronik üveit idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To report the results of adalimumab treatment in pars planitis (PP) and pediatric chronic iridocyclitis. Methods: 32 patients with PP and 22 patients with chronic iridocyclitis who had started adalimumab treatment before the age of 16 and had received adalimumab treatment for at least 12 months at Istanbul Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology Uveitis Clinic between 2009 and 2019 were included in the study. Medical records of the patients were reviewed retrospectively for demographic characteristics, ocular complaints, ocular examination findings, laser flare photometry measurements, ancillary imaging findings, therapeutic regimen, and complications. Best corrected visual acuities (BCVA), laser flare photometry measurements, and central macular thickness (CMT) measurements on optical coherence tomography (OCT) before and after adalimumab treatment were compared within the 2 groups of patients; PP and pediatric chronic iridocyclitis. Results:Eighteen (56,25%) patients were female and 14 (43,75%) patients were male in PP group. 17 (77,2%) patients were female, 5 (22,7%) patients were male in pediatric chronic iridocyclitis group.Mean age of the patients at diagnosis were 8,53±3,13 years in PP group and 6,45±2,94 years in pediatric chronic iridocyclitis group. Mean duration of follow-up were 57,91±26,23 months in PP group and 67,23±30,49 months in pediatric chronic iridocyclitis group. The most common ocular complaint in PP group was decreased visual acuity and in pediatric chronic iridocyclitis group was ocular hyperemia. The most common indication of adalimumab treatment in both groups was chronic uveitis resistant to conventional immunosuppressive treatment.