Kesirli mertebeden diferansiyel denklemlerin fonksiyonel değişken yöntemi ile tam çözümleri
Exact solutions of fractional differential equations with functional variable method
  1. Tez No: 735798
  2. Yazar: MUSTAFA BATMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN TAŞBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Beş bölümden oluşan tezin, giriş bölümünde kesirli türev ile ilgili literatür bilgisi verildi. İkinci bölümde, conformable kesirli türev ve fonksiyonel değişken yöntemi ile daha önceden yapılan çalışmalara yer verildi. Üçüncü bölümde, bazı kesirli türev yaklaşımları ve fonksiyonel değişken yöntemine yer verildi. Tezin orjinal kısmı olan dördüncü bölümde ise kesirli mertebenden genişletilmiş BKP-Boussinesq, genelleştirilmiş Calogero–Bogoyavlenskii–Schiff ve genelleştirilmiş (2+1) boyutlu Hirota-Satsuma-Ito denklemlerinin fonksiyonel değişken yöntemi kullanılarak analitik çözümleri elde edildi. Elde edilen analitik çözümlerin iki ve üç boyutlu grafikleri verildi. Son bölüm olan beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of the thesis, which consists of five chapters, information about the fractional derivative is given. In the second part, previous studies with conformable fractional derivative and functional variable method are given. In the third chapter, some fractional derivative approaches and functional variable method are given. In the fourth chapter, which is the original part of the thesis, analytical solutions of the fractional order BKP-Boussinesq, generalized Calogero–Bogoyavlenskii–Schiff and generalized (2+1) dimensional Hirota-Satsuma-Ito equations were obtained using the functional variable method. Besides, Two and three dimensional graphics of the obtained analytical solutions are given. In the fifth chapter, which is the last chapter, conclusions and recommendations are given.