Otel projelerinde standardize edilmiş altyapı elemanlarının sistem çözümleri: Modüler banyolar
System solutions of standardized infrastructural elements in hotel projects: Modular bathrooms
- Tez No: 979394
- Danışmanlar: PROF. ÖZKAL BARIŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Oteller, turizm sektörünün konaklama hizmetlerinin fiziksel olarak mekanda somutlaştırıldığı, mimarlık, mühendislik, şehir planlama ve işletme gibi birçok disiplini kapsayan kompleks yapılardır. Bu projeler aynı zamanda hizmet sunumuna uygun mekan organizasyonun oluşturulmasını da işlevsel gereksinimleri, estetik, ergonomi, konfor ve sürdürülebilirlik gibi elementlerin bir arada düşünülerek çözüm bulunan projelerdir. Otel iç mekan tasarımında altyapı elemanlarının doğru planlaması, işletme verimliliği, bakım kolaylığı ve kullanıcı memnuniyeti açısından önemlidir. İç mekan tasarım sürecinde mimari ve estetik yaklaşımlar ile teknik altyapı çözümlerinin eşzamanlı ve bütüncül biçimde değerlendirilmesi gerekmektedir. Altyapı elemanları; mekanik (ısıtma, soğutma, havalandırma), elektrik (aydınlatma, enerji dağılımı), sıhhi tesisat (temiz su, atık su) ve zayıf akım sistemeleri kapsar. Bu sistemlerin, iç mekan tasarımıyla uyumlu, erişilebilir ve sürdürülebilir biiçinde entegre edilmesi, hem kullanıcı konfornu hem de yapı performansını doğrudan etkiler. Otel yapılarında iç mekana altyapısının modüler sistemlerde çözülmesi; yapım kolaylığı, verimlilik, sürdürülebilirlik ve bakım kolaylığı açısından önemli avartajlar sunmaktadır. Özellikle seri üretim olanakları, işçilik kalitesinin standardizasyonu ve zaman yönetimi açısından büyük faydalar sağlayan bir sistemler, otel mimarisinde inşaa sürecinde belirleyici rol oynamaktadır. Modüler sistemlerin uygulanabilirliği, proje sürecinden işletmeye teslim edilene kadar tüm süreçlerde yüksek verimlilik, sürdürülebilirlik ve konfor imkanı sunar. Bu sistemlerin sağladığı zaman tasarrufu, kalite güvencesi, düşük hata riski ve montaj kolaylığı, iç mekan tasarımında standardize edilmiş altyapı elemanlarının kullanımına önem kazandırmıştır. Modüler yapıların bir avantajıda, banyoların ayrı ayrı üretimlerinin yapıldığı durumlarda; ulaşım karmaşıklıkları, parçalanmış tederik zinciri, deneyimli personel temini gibi yüksek maliyetler nedeni gibi zorluklara çözüm bulmaktır. Bu uygulamanın amacı belirli zorlukların sistematik olarak birbirine bağlanmasıdır. Otellerde birim tekrarı olarak inşaa edilen banyo hacimleri, altyapı yoğunluğu açısından büyük önem taşır. Bu sebep ile, banyo alanlarında modüler sistem çözümleri, orta ve büyük ölçekli otel projelerinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu sistemlerin uygulama kolaylığı, inşaat sürecinde hız, kalite ve maliyet açısından ciddi oranda katkı sağlamaktadır. Standardize edilmiş altyapı elemanlarının modüler çözümlerinin yakın dönemdeki otel projelerinde kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hotels are complex structures in which accommodation services of the tourism sector are physically materialized, encompassing multiple disciplines such as architecture, angineering, urban planning, and business administration. These project also involve creation of spatial arganizations suitable for service delivery while simultaneously addressing functional requirements alongside elements such as aesthetics, ergonomics, comfort, and sustainability. In hotel interior design, the accurate planning of infrastructural elements is crucial for aperational efficiency, ease of maintenance and user satisfaction. The design process requires that architestural and aesthetic approaches be evaluated simultaneously and holistically with technical infrastructure solutions. Infrastructural elements include mechanical systems (heating, cooling, ventilation), electrical systems (lighting, energy distribution), plumbing systems (clean water and wastewater), and low-voltage systems. Integrating these systems into interior design in a compatible, accessible, and sustainable manner direcly influences both user comfort and overall building performance. Resolving infrastructure through modular systems in hotel buildings offers significant advantages in termes of ease of construction, efficiency, sustainability, and maintenance. In particular, such systems provide substantial benefits with respect to mass production opportunities, standardization of workmanship quality, and time management, thereby playing a decisive role during the constructiın phase of hotel architecture. The applicability of modular systems ensures high efficiency, sustainability, and comfort throughout the entire process, from project development to operational delivery. Time saving, quality assurance, reduced error risk, and ease of installation highlight the importance of standardized infrastructural elements in interior design. Another adventage of modular structures lies in addressing the challenges arising when bathrooms are produced individually, such as transportation complexities, fragmented. Supply chains, and the high costs associated with securing skilled labor. Bathrooms, as repetitive units in hotel construction, ar of great importance due to their infrastructural instensity. For this reason, modular system solutions are widely applied in mediım and large scale hotel projects. The ease of application of these systems significantly contributes to speed, quality, and cost efficiency during the construction process. It has been abserved that the use of standardized infrastructural elements through modular solutions has become increasingly prevalent in recent hotel projects.