Ratlarda yüksek kalsiyum ve vitamin D'nin fruktozla indüklenmiş lipogenez yolağı üzerine etkileri
Effects of high calcium and vitamin D on fructose-induced lipogenesis pathway in rats
  1. Tez No: 735822
  2. Yazar: SEMİHA ÖZGE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN YAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Enerji metabolizmasında meydana gelen aksaklıklar, obezite ve birtakım kronik hastalıklara sebep olabilir. Obezitenin önlenmesi için yeni ve etkili beslenme önlemlerine ihtiyaç vardır. Kalsiyum ve vitamin D'nin obezitedeki rolü son yıllarda ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışma ile yaklaşık 200-250 g ağırlıkta ve 8-10 haftalık yaşta erkek Wistar albino ırkı ratlar kullanılarak diyetle alınan yüksek miktarlardaki kalsiyum ve vitamin D'nin fruktozla indüklenmiş lipogenez üzerine olabilecek koruyucu etkileri moleküler ve biyokimyasal düzeyde araştırılmıştır. Ratlar vücut ağırlıkları bakımından benzer dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu (Kon, n=8), Yüksek fruktozlu diyet grubu (F, n=8), Yüksek fruktozlu diyet+75 mg CaCO3 ve 26,4 IU vitamin D3 alan grup (FCaD1, n=8), Yüksek fruktozlu diyet+150 mg CaCO3 ve 52,8 IU vitamin D3 alan grup (FCaD2, n=8) olmak üzere 4 grup rat 28 gün boyunca beslenmiştir. Araştırmanın başlangıcında canlı ağırlık bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemsizken, canlı ağırlıklar arasındaki anlamlı farklılık ilk olarak 1.
Özet (Çeviri)
Disruptions in energy metabolism can cause obesity and some chronic diseases. New and effective nutritional measures are needed to prevent obesity. The role of calcium and vitamin D in obesity has showed up in recent years. In this study, male Wistar albino rats weighing approximately 200-250 g and aged 8-10 weeks were used. The protective effects of high amounts of dietary calcium and vitamin D on fructose-induced lipogenesis were investigated at molecular and biochemical levels. Rats were divided into four groups similar in terms of body weight: Control group (Kon, n=8), High fructose diet group (F, n=8), High fructose diet+75 mg CaCO3 and 26.4 IU vitamin D3 group (FCaD1, n=8), High fructose diet+150 mg CaCO3 and 52.8 IU vitamin D3 group (FCaD2, n=8). Experimental groups were fed for 28 days.