Sürdürülebilir yapım ilkeleri ve yalın yapı üretim araçlarıyla entegre bütünsel proje teslim sistemi
Integrated project delivery system based on sustainable construction principles and lean construction techniques
  1. Tez No: 416220
  2. Yazar: SENEM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN ŞENER, DOÇ. DR. BEGÜM SERTYEŞİLIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
20. yüzyılın sonlarından itibaren, yaşamımızın her düzeyinde sorunlara yönelik çare arayışları çerçevesinde“Sürdürülebilirlik”ve“sürdürülebilir kalkınma”kavramları karşımıza çıkmaktadır. Bu kavramların, doğrudan doğal ve yapılaşmış çevreyle ilgili olduğu düşünüldüğünde, mimarlık alanındaki ve inşaat sektöründeki yansımaları, anlamları ve kullanımları önem kazanmaktadır. Bu önem doğrultusunda,“sürdürülebilir yapım”kavramı, gerek bir süreç gerekse bir yöntem olarak gündeme gelmektedir. Maliyetlerin yüksek, verimin ise diğer söktörlere oranla en düşük olan inşaat sektörünün üretim sürecinin çeşitli evrelerinde şeffaf iletişim, etkin yönetim, verimlilik ilkeleri ve“yalın (lean)”prensipleriyle yönetilmediği, sürdürülebilir sisteme entegrasyonunun sağlanmamış olması bu çok disiplinli ortamda verimsiz süreçler meydana getirmektedir. Bu bağlamda, sürdürülebilir kalkınmanın başarılmasında bir araç olarak ortaya çıkan sürdürülebilir yapımın sürdürülebilir olması için, yapı üretim sürecine sürdürülebilir ve yalın ilke ve prensiplerinin entegre olması ve yapı üretim sürecinde yardımcı araçlar ile (standartlar, sertifikalar, değerlendirme sistemleri, tasarım araçları) aksiyon planının oluşmasına, aksiyon planlarının önceliklerin belirlenmiş olmasına göre değerlendirmesini yaparak uygulama planına dönüşmesini sağlayacak ve sürece entegre edecek olan bütünsel bir metodoloji ve buna bağlı olarak bütünsel proje teslim modelinin olması önem taşımaktadır. Sürdürülebilir yapım amacına ulaşmak ve yeşil bina projelerinin kompleks yapısı itibariyle, geleneksel projelerden farklı olarak, tasarım sürecine dahil olması gereken katılımcıların fazlalığı ve birbirleri ile olan yoğun ilişkileri nedeniyle, mevcut proje teslim sistemlerinin yetersiz kalması ve istenen kalite, maliyet ve zamanda bitirilememesine neden olmakta bu yüzden bütünleşik proje teslim sistemlerinin de gelişmesine yol açmıştır. Bir başka deyişle, bütünleşik proje teslim sistemi, sürdürülebilir tasarım ve inşaat için bir araç olmaktadır. Bu noktadan hareketle bu tez kapsamında ele alınan araştırmada,“sürdürülebilir ve yalın yapı üretim ilkelerine bağlı bütünsel proje teslim sisteminin nasıl oluşturulacağı”konusundan yola çıkılarak literatür araştırması ve sektördeki profesyonellerle bu konuda birebir yapılan görüşmelerle önerilen modelin oluşturulması ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We are faced with the issues of“Sustainability”and“sustainable development”in our pursuit of remedies against the problems that we have been encountering in every aspect of our lives since the end of the 20th century. When one considers the fact that such concepts are directly related to the natural and built-up environment, one can appreciate their reflection, use and significance on the field of architecture and construction sector. In line with such significance, the concept of“sustainable construction”comes to the fore both as a process and a method. Being a sector where costs are higher and efficiency is much lower than other sectors, the construction sector -due to lack of transparent communications, effective management, efficiency and“lean”principles applied in the various stages of its production process and as a result of its failure to tap into a sustainable system- presents inefficient processes in such a multi disciplined environment. In this respect, in order to render sustainable construction a sustainable means for achieving sustainable development, it is important that sustainable and lean principles and rules are involved in the construction manufacturing process and that action plans and facilitating means for construction manufacturing process (such as standards, certificates, evaluation systems, design tools) are created, and that a collective methodology and, accordingly, a collective project delivery model is put in place with a view to ensuring that action plans are materialized into implementation plans based on priority evaluations and thus integrated into the process as a whole. In order to meet the goals set out by sustainable construction and due to the complex nature of green building projects and to the greater number of participants involved in the designing process as opposed to traditional projects and the intensive interaction that takes place among them, it is often the case that the current project delivery systems fall short of the expectations and they fail to be delivered at the requested quality, cost and time, which it in turn gives rise to the development of integrated project delivery systems. In other words, the integrated project delivery system proves to be a means for sustainable design and construction. From this point of view, and embarking upon the question as to“how to create an integrated project delivery system based on sustainable and lean construction manufacturing principles”, the present study aims to design a model that is capable of addressing the requirement of the creation of the proposed model through literature research and interviews to be conducted with the sector professionals.