Osseointegrasyon sonrası yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda d vitamininin kemik implant kaynaşmasına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of vitamin d on bone implant fusing in rats feeding high fat diet after osseointegration
- Tez No: 689285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜNDAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yüksek yağlı diyet (YYD) kemik metabolizmasında bozulmalara yol açabilmektedir. İmplant tedavisinde kemik dokusunun sağlığı kemik implant kaynaşması (KİK) için vazgeçilmezdir. Bu çalışmanın amacı 4 haftalık osseointegrasyon süresini takiben 3 ay YYD ile beslenen deneklerde D vitamini uygulamasının KİK'ye etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada 40 rat kullanılmıştır. Deneklerin sağ tibiya kemiklerine 2.5 mm çapında 4 mm uzunluğunda implantlar yerleştirilmiş ve 4 hafta osseointegrasyon için beklenilmiştir, denekler 4 gruba ayrılmıştır: Kontrol (KNT) (n=10), Yüksek Yağlı Diyet (YYD) (n=10), Yüksek Yağlı Diyet + D vitamini (YYD+VitD) (n=10) ve D vitamini (VitD) (n=10): KNT; 3 ay boyunca ek herhangi bir işlem uygulanmamıştır. YYD ve D vitamini gruplarına sırasıyla; 3 ay boyunca YYD, haftada 3 kez, 12 µg/kg olacak şekilde D vitamini oral gavajla uygulanmıştır. Deneyin sonunda implantlar, kan serumları, çene ve femur kemikleri histolojik, biyokimyasal ve radyolojik (DEXA; çene ve femur) analizler yapılmak üzere alınmıştır.
Özet (Çeviri)
High-fat diet (HFD) can lead to deterioration in bone metabolism. In implant treatment, the health of the bone tissue is indispensable for bone implant connecction (BIC). The aim of this study is to evaluate the effect of VitD application on BIC in rats fed with HFD for 3 months following a 4-week osseointegration period. Forthy rats were used in this study, 2.5 mm diameter and 4 mm long implants were integrated in the right tibia bones of the rats and waited for 4 weeks for osseointegration, after this the rats were divided into 4 groups: Control (n=10), HFD (N=10), HFD+Dvit (n=10), Dvit (n=10). CNT; No additional procedures were applied for 3 months. HFD and VitD groups, for 3 months respectively; fed with HFD, 12 µg/kg of vitamin D by oral gavage was administered 3 times a week. At the end of the experiment, implants with surrounding bone, blood serum, jaws and femur bones were taken for histological, biochemical and radiological (DEXA; jaw and femur) analyzes.