Teknolojik gelişmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: G-7 ülkeleri ve Türkiye örneği
The effect of technological development on economic growth: The case of G-7 countries and Turkey
- Tez No: 735831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BÖRKE TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde hızla değişen ve gelişen teknoloji faktörünün, insanlığın geleceğini olduğu kadar ülke ekonomilerinin geleceğini de etkileyebileceği şüphesizdir. Özellikle Sanayi Devrimi sürecine diğer ülkelere oranla daha hızlı bir şekilde uyum sağlamayı başarabilmiş ülkelerin gerek ekonomik gerekse toplumsal gelişmişlik olarak, söz konusu bu değişim ve gelişmelere uyum sağlamakta nispeten daha geç kalan ülkelere oranla daha iyi bir konumda olduklarını söylemek mümkündür. Tüm Dünya açısından her geçen gün bilgiye daha kolay erişilebilmesiyle beraber sürekli bir gelişim içinde olan teknoloji faktörü, ülkelerin de üretimlerinde kullanmış oldukları tekniği, bilgiyi ve verimliliği etkileyerek ekonomik anlamda da bir etki oluşturmaktadır. Ayrıca artan Dünya nüfusuyla doğrusal olarak artan ihtiyaçlara da en kısa süre içerisinde ve en iyi çözümü sunabilen ülkeler, rakiplerinden daha avantajlı bir konuma gelerek küresel piyasalardaki rekabet güçlerini ve karlılıklarını da artırabileceklerdir. Bu çalışmada, G-7 ülkeleri ve Türkiye'nin teknolojik gelişmişlik seviyelerinin ekonomik büyümeleri üzerinde oluşturduğu etkiyi analiz etmek için, 1990 ve 2019 yılları arasındaki Araştırma – Geliştirme (Ar-Ge) göstergeleri ve aynı yıllar itibariyle makroekonomik göstergelerinde yaşanan değişimler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that the rapidly changing and developing technology factor today can affect the future of humanity as well as the future of the countries' economies. It is possible to say that countries that have managed to adapt to the Industrial Revolution process more quickly than other countries, both economically and socially, are in a better position than countries that are relatively late to adapt to these changes and developments. The technology factor, which is in continuous development with the fact that information is more easily accessible every day for the whole world, will also have an economic effect by affecting the technique, knowledge and efficiency that countries use in their production. Also considering that the customer needs increases linearly with the world population, the countries that can satisfy these needs in the best and fastest way possible will be in a more advantageous position than their competitors. In this study, to analyze the effects of the G-7 Countries and Turkey's technological sophistication on their economic growth, we are going to evaluate the Research and Development (R&D) indicators and the changes in the macroeconomic indicators between 1990 and 2019.