Sahabe mürseli
Companions' mursal (Mursal al-saḥābī)
  1. Tez No: 735833
  2. Yazar: MEHMET TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Sahabe murseli gerek yurt içinde, gerekse de yurt dışında müstakil olarak ele alınıp incelenmeyen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mursel hadisle ilgili yapılan çalışmalar incelendiğinde sahabe murseline kısaca temas edilmekle yetinildiği görülmektedir. Senedinde bulunan inkıtâ nedeniyle hadisçiler tarafında mursel hadis zayıf kabul edilmiştir. Fakat aynı illet sahabe murselinde de bulunmasına rağmen hadis muttasıl hükmünde kabul edilmiş ve hadisin hüccet olarak kullanılmaya elverişli olduğu belirtilmiştir. Tezimizde sahabe murselinin neden böyle bir ayrıcalığa tabi tutulduğu irdelenmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla bu çalışmada sahabe murseli konu edinilmekte, sahabe murselini kabul veya reddenlerin ne gibi deliller öne sürdükleri ele alınıp incelenmektedir. Sahabe döneminde var olan mursel rivayet olgusu ortaya koyulmaya çalışılmakta ve elde edilen veriler neticesinde sahabe murseline nasıl yaklaşılması gerektiği sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The hadith category called 'Companions' mursal' (mursal al-ṣaḥābī) is a topic that has not been researched independently, both in Turkey and abroad. General studies on the ḥadīth mursal usually only briefly touch upon the mursal of the Companions. The ḥadīth mursal is considered weak by the hadith scholars because of the interruption (inqiṭā') found in its narration chain. However, although the same problem is present in the companions' mursal, this type has been treated by most scholars as contiguous (muttaṣil) and it has been considered suitable to be used as evidence in religious matters. This dissertation tries to examine the reasons why the ḥadīth mursal has been subjected to such a privilege treatment. Accordingly, in this study, the subject of the Companions' mursal is discussed in detail, and the arguments put forward by those who accept or reject its evidentiary value are assessed. In the dissertation, the phenomenon of mursal reports that existed in the period of the Companions is described and as a result of the data obtained, how to approach to the mursal of the Companions is questioned and discussed.