Examining teachers' sense of efficacy and their decisions in regard to referral and placement
Öğretmenlerin yeterlik algıları ve özel eğitime gönderme ve yerleştirme kararlarının incelenmesi
  1. Tez No: 735849
  2. Yazar: AYŞE DİLŞAD YAKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEXANDRA A. LAUTERBACH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Massachusetts Amherst
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Öğretmenlerin özel eğitime gönderme kararları, yetersizliği olan öğrencilerin tanılanmasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Hem öğretmen ve hem de öğrenci özellikleri öğretmenlerin özel eğitimle ilgili kararlarını etkileyebilir. Araştırmada ve teoride kanıtlandığı gibi öğretmen yeterlikleri öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarını, öğrenci çıktılarını ve öğretmenlerin yetersizliği olan öğrencilerle çalışma konusundaki algılarını etkiler ve bu da öğretmenlerin öğrencileri özel eğitim değerlendirmesine gönderme kararlarını etkileyebilir. Birincil amaç olarak, Türkiye'de ilkokul öğretmenlerinin yeterlik algısının, öğrenciyi özel eğitim değerlendirmesine gönderme ve öğrenciyi özel eğitim sınıfına yerleştirme kararlarını yordayıp yordamadığı incelendi. İkincil amaç olarak, öğretmen demografik özellikleri (ör. öğretmenlerin eğitim düzeyi, cinsiyeti, öğretmenlik deneyimi ve hizmet içi eğitim alma durumu), öğrenci özellikleri (ör. öğrencilerin cinsiyeti ve problem türü) ve öğretmenlerin gönderme ve yerleştirme ile ilgili kararları incelendi. Bu çalışma, Türkiye'nin Doğu Marmara bölgesindeki bir büyük şehrin bir ilçesinde görev yapan 264 ilkokul öğretmeninin veri analizini içermektedir. Öğretmenlerin yeterlik algılarını incelemek için Öğretmen Özyeterlik Ölçeği (Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001) kullanıldı. Ayrıca öğretmenlerin gönderme ve yerleştirme ile ilgili kararlarını incelemek için“Öğretmenlerin Özel Eğitime Gönderme Kararları Ölçme Aracı”tarafımdan geliştirildi. Bulgularlar şu şekildedir: (a) öğretmen yeterliğinin bazı faktörlerinin ve bazı demografik özelliklerin katılımcıların kararlarını öngördüğüne dair kanıtlar vardır, (b) problem türüne göre öğretmenlerin örnek olaylara yanıt verme şekillerinde farklılık vardır. Çalışmada, sınırlılıklar ve gelecek araştırmalara yönelik çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One factor that can influence identification of students with disabilities is teachers' decisions to refer a student for special education services. Both teacher and student characteristics can influence teachers' decision making. As evidenced in research and theory, teacher characteristics of efficacy influences teachers' classroom practices, student outcome, and teachers' perceptions about working with students with disabilities, which might also influence teachers' decisions to refer students for special education evaluation.As a primary purpose, I examined whether elementary education teachers' sense of efficacy predicts their decisions to refer a student for special education evaluation and their decisions to place a student in a special education classroom in Turkey. As a secondary purpose, I examined teacher demographic characteristics (i.e. teachers' educational degree, teachers' gender, years of teaching experience, and in- service training), student characteristics (i.e. students' gender and problem type), and teachers' decisions in regard to referral and placement. This study included data analysis from 264 elementary school teachers with a response rate of 85.2% from one town of a metropolitan city in the East Marmara region of Turkey. I used the Teachers' Sense of Efficacy Scale (Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001) to examine teachers' sense of efficacy. I also developed the Teachers' Decisions in Regard to Referral Measure to examine teachers' decisions in regard to referral and placement. Results indicated: (a) there was evidence that some factors of teacher efficacy and some demographic characteristics predicted respondents' decisions, (b) there was a difference in the ways teachers responded to the cases based on the problem type. Limitations and implications for future research were discussed.