Evaluation of enzymatic and non-enzymatic antioxidants and trace elements in patients with acute leukemia in Al-Anbar governorate
Enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanların değerlendirilmesi ve El-Anbar valiliği akut lösemili hastalarda eser elementler
  1. Tez No: 735850
  2. Yazar: SABAH MEJBEL FARHAN AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Projemizin temel amacı, lösemili hastalarda enzimatik ve enzimatik olmayan korelasyonun prevalansını ve korelasyonunu incelemektir. ALL ve AML için hastalar sağlıklı kontrollere göre daha yüksek SOD aktivitesine sahipti (p 0.001). AML ve ALL hastalarının toplam serum katalaz aktivitesi, sağlıklı kontrollerinkinden oldukça düşüktü (P0.05). AML ve ALL'deki bakır ise kontrol grubundan önemli ölçüde daha yüksek ortalamalara (p0.05). Magnezyum seviyeleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ALL ve AML'de önemli ölçüde artar. Toplam protein ile lösemi arasında, değişimi olan albüminin aksine açık ve net bir ilişki vardır. Sağlıklı gruplarla karşılaştırıldığında zayıf ve beklenen düzeyde değil.
Özet (Çeviri)
The main goal of our project has a study the prevalence and correlation between enzymatic and nonenzymatic correlation with leukemic patients. Ptients had higher SOD activity than healthy controls (p 0.001) for ALL and AML. The total serum catalase activity of AML and ALL patients was considerably lower than that of healthy controls (P0.05). Whereas copper in AML and ALL had substantially higher means (p0.05). Magnesium levels increase significantly in ALL and AML as compared with the control group. There is a clear and explicit relationship between total protein and leukemia, in contrast to albumin, whose change was. Weak and not at the expected level when compared with healthy groups.