İnsan kaynakları yönetimi departmanının konumu: Süleyman Demirel OSB'de faaliyet gösteren işletmeler üzerine bir araştırma
Position of human resources management department: A research on companies in Süleyman Demirel OIZ
  1. Tez No: 735848
  2. Yazar: ALİ SİNA MOHAMMADİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsan kaynakları yönetimi departmanı, işletmeler açısından stratejik olarak çok büyük önem arz etmektedir. İşletmelerde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının belirlenmesi ve işe alınması, süreklilik sağlaması ve ilerlemesi için kariyer planlaması yapılması, işgörenlerin ücretlendirilmesi, yüksek performansa sahip bir çalışan olmaları için eğitilmeleri ve geliştirilmeleri insan kaynakları yönetimi departmanının faaliyet alanına girmektedir. Bu çerçevede bu çalışmada, Göller Bölgesi sanayi sektörü işletmeleri üzerine bir araştırma yapılmıştır. Veriler Göller Bölgesi Sanayi Sektörü işletmelerinde, e-posta aracılığı ve yüz yüze görüşme ile anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler ile betimsel analiz yapılarak mevcut durum ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde işletmeler açısından insan kaynakları yönetimi stratejik bir önem arz etmekte ancak tüm işletmelerde aynı şekilde insan kaynakları planlaması ve yönetimi fark özellikler arz ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The human resources management department is of great strategic importance for businesses. Determining and hiring the qualified human resources needed in the enterprises, making career planning for continuity and advancement, remuneration of the employees, training and developing them to be a high-performing employee fall within the scope of the human resources management department. In this context, in this study, a research was conducted on the industrial sector enterprises of the Lakes Region. The data were obtained in the Lakes Region Industrial Sector enterprises, by e-mail and face-to-face interviews using the survey method. The current situation was tried to be revealed by making descriptive analysis with the data obtained. When the data obtained are evaluated, human resources management has a strategic importance for businesses, but it has been seen that human resources planning and management have different characteristics in all businesses.