Çayır mera alanlarında kullanılabilecek yem bitkisi karışımlarının seçiminde organik gübrelerin etkisi
The effect of organi̇c ferti̇li̇zers on selecti̇on of mi̇xtures that can be used i̇n meadow and pasture areas
- Tez No: 735862
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çayır mera alanlarında kullanılabilecek uygun yem bitkileri karışımlarına organik gübrelerin etkisini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma 2020 ve 2021 yıllarında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Abdülkadir AKÇİN Araştırma ve Uygulama İstasyonunda yürütülmüştür. Araştırma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede Küçükbaş- Kanatlı (Lolium perenne, Festuca rubra, Poa pratensis, Trifolium repens), Büyükbaş-1 (Lolium perenne, Dactylis glomerata, Bromus inermis, Trifolium pratense, Medicago falcata) ve Büyükbaş-2 (Festuca arundinacea, Dactylis glomerata, Astragalus cicer, Trifolium pratense, Medicago falcata) olmak üzere 3 farklı karışım hazırlanmıştır. Bu karışımlara koyun, sığır, tavuk, solucan, kimyasal gübre uygulamaları yapılırken, şahit olarak hiç gübre uygulanmayan parsellerde denemede yer almıştır. Araştırma sonucunda, botanik kompozisyon, bitki boyu, dip kaplama oranı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF, NDF, NYD, besin maddesi içerikleri açısından uygulamalar arasında önemli istatiksel farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada kuru ot verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi sırasıyla 529.13 – 1156.88 kg/da, % 13.71- 18.13 ve 44.54- 110.61 kg/da arasında değişim göstermiştir. Kuru ot verimi en yüksek Büyükbaş-2 karışımı kimyasal gübre ve sığır gübresi uygulamasından elde edilmiştir. Çalışmada iki biçimin genel ortalaması olarak belirlenen ADF, NDF ve NYD içerikleri sırasıyla % 25.31- 29.78, % 44.69- 55.75 ve 112.89- 145.33 arasında bulunmuştur. Karışımların mineral madde içeriklerinin de yeterli miktarda olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda ot verimi ve elde edilen otun kalitesi dikkate alındığında, organik gübrelerin çayır mera alanlarında kullanılabileceği özellikle sığır gübresi ve Büyükbaş-2 karışımının incelenen birçok özellik yönünden istatiksel olarak etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to determine the effect of organic fertilizers on suitable forage plant mixtures that can be used in meadow pasture areas, was carried out at Selçuk University Faculty of Agriculture Prof. Dr. Abdülkadir AKCIN Research and Application Station in 2020 and 2021. The research was established according to the Split Plot Designs in the Randomized Blocks with four replications. 3 different mixes for meadow and pasture; Ovine-poultry (Lolium perenne, Festuca rubra, Poa pratensis, Trifolium repens), cattle-1 (Lolium perenne, Dactylis glomerata, Bromus inermis, Trifolium pratense, Medicago falcata), cattle-2 (Festuca arundinacea, Dactylis glomerata, Astragalus cicer, Trifolium pratense, Medicago falcata) were prepared and different fertilizers (sheep-cattle-chicken-worm-chemical) were applied for these mixtures. It was included in the experiment as the control group in the parcels that did not apply fertilizer. As a result, significant differences were determined among treatments in terms of botanical composition, plant height, surface cover ratio, Fresh fodder yield, dry matter yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF, NDF, NYD and nutrient contents. In the study, dry matter yield, crude protein ratio and crude protein yield varied between, 529.13 – 1156.88 kg da-1, 13.71 - 18.13 % and 44.54- 110.61 kg da-1 respectively. The highest dry matter yield was obtained from the cattle-2 mixture chemical fertilizer and cattle manure application. In the study, from two harvest were defined as average ADF, NDF, NYD contents varied between respectively, 25.31 - 29.78 %, 44.69 -55.75 % and 112.89- 145.33. The mineral content of the mixtures considered in the experiment was also found to be at a sufficient level. As a result of the research, considering the grass yield and the quality of the grass obtained, it was concluded that organic fertilizers could be used in meadow pasture areas, especially the mixture of cattle manure and cattle-2 was statistically effective in terms of many properties examined.