Hematolojik bulgu ile başvuran EBV ile enfekte hastaların klinik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical features of EBV infected patients presenting with hematological findings
  1. Tez No: 735861
  2. Yazar: TUBA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR BAHADIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Epstein-Barr virüs (EBV), B lenfositleri enfekte eden, yaygın hematolojik bulgular yapabilen, çeşitli hastalık tablolarına sebep olabilen latent bir DNA virüsüdür. Çalışmamızda hematolojik bulguları olan primer EBV enfeksiyonu veya reaktivasyonu geçirmekte olan hastaların verilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatri Anabilim Dalı, Çocuk Hematoloji-Onkoloji ve/veya Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı poliklinklerinde Ocak 2010-Aralık 2021 tarihleri arasında EBV serolojisi değerlendirilen ve EBV tanısıyla takip edilen hastaların dosyaları incelendi. Bulgular: Taranan 2200 hastanın 204 tanesi EBV primer enfeksiyonu ve 117 tanesi EBV reaktivasyonu olarak çalışmaya alındı. EBV primer enfeksiyonu geçirmekte olan hastaların %91.1'inde, reaktivasyon saptanan hastaların ise %90.6'sında eş zamanlı hematolojik bulgular vardı. Primer EBV enfeksiyonunda en sık başvuru şikayetleri, ateş (%70.5), boğaz ağrısı (%70.5), ele gelen lenf bezi (%62.7) idi. Reaktivasyon grubunda da en sık şikayetler; ateş (%76.9), boğaz ağrısı (%65.8) ve ele gelen lenf bezi (%64.1) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Epstein-Barr virus (EBV) is a latent DNA virus that infects B lymphocytes, can cause widespread hematological findings, and can cause various disease manifestations. In our study, it was aimed to examine the data of patients with hematological findings who had primary EBV infection or reactivation. Materials and methods: The files of the patients whose EBV serology was evaluated and followed up with the diagnosis of EBV between January 2010 and December 2021 in the outpatient clinics of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Pediatric Hematology-Oncology and/or Pediatric Infection Department were reviewed. Results: Of the 2200 screened patients, 204 were included in the study as EBV primary infection and 117 as EBV reactivation. Concurrent hematological findings were present in 91.1% of patients with EBV primary infection and in 90.6% of patients with reactivation. The most common complaints in primary EBV infection were fever (70.5%), sore throat (70.5%), and palpable lymph node (62.7%). The most common complaints in the reactivation group were; fever (76.9%), sore throat (65.8%) and palpable lymph node (64.1%).