Mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışanların karşılaşabilecekleri risklerin analizi
Analysis of the risk that employees in mycrobiology laboratories may be involved in
  1. Tez No: 735863
  2. Yazar: YÜCEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖTÜKEN SENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışan personelin karşılaşabileceği riskler ve bu risklere karşı alınması gereken önlemler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma süresince laboratuvar personeli ile kalitatif gözlemler yapılmıştır. Ayrıca yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Aynı zamanda konuyla ilgili internet kaynaklarından da doküman incelemesi yapılmıştır. Mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışmak birçok riski beraberinde getirir. Genellikle bu riskler biyolojik ajanlardan kaynaklanır ve bazı ölümcül enfeksiyonlara da neden olabilir. Bu nedenle laboratuvar personeline işe başlamadan önce biyolojik ajanların enfeksiyon şekilleri ve etkili tedavi yöntemleri öğretilmelidir. İş sağlığı ve güvenliği açısından laboratuvarlarda bulunan tüm personele kişisel koruyucu ekipman kullanımı konusunda eğitim verilmeli ve çalışma sırasında zorunlu olmalıdır. Bunun dışında personelin beceri ve tecrübesini artıran eğitimler periyodik olarak tekrarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the risks that the staff working in microbiology laboratories may encounter and the precautions to be taken against these risks. During the study period, qualitative observations were made with laboratory staff. Besides, face-to-face interviews were made. At the same time, document analysis were carried out from internet resources related to the subject too. Working in microbiology laboratories brings many risks together. Commonly, these risks resulted from biological agents and they may cause some lethal infections too. For that reason, infection forms of biological agents and effective treatment methods should be taught to the laboratory staff before the job. In terms of occupational health and safety, all the staff in the laboratories must be trained in using personal protective equipment and they must be compulsory during working. Apart from this, training that increases the skills and experience of the staff should be repeated periodically.