Kolistin ve karbapenem dirençli acinetobacter baumannii ve klebsiella pneumoniae suşlarında akım sitometri yöntemi ile kolistin ve meropenem kombinasyonunun in vitro etkinliğinin test edilmesi ve dama tahtası yöntemi ile karşılaştırılması
Testing the in vitro efficacy of colistin and meropenem combination with flow cytometry method in colistin and carbapenem resistant acinetobacter baumannii and klebsiella pneumoniae strains and comparison with checkerboard method
- Tez No: 735865
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ÖZAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde gram negatif bakterilerde karbapenem direncinin artması ile birlikte tedavilerde kolistin daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Bunun bir sonucu olarak kolistine direnç giderek artmaktadır. Çalışmamızda, kolistin ve karbapenem dirençli Acinetobacter baumannii ve Klebsiella pneumoniae suşlarında akım sitometri tabanlı time kill ve dama tahtası sinerji testi yöntemleri ile kolistin ve meropenem kombinasyonunun in vitro etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Kolistin ve karbapenem dirençli 10 adet A. baumannii ve 10 adet K. pneumoniae suşunda kolistin direnci broth mikrodilüsyon yöntemi ile doğrulandıktan sonra, kolistin ve meropenem kombinasyonu akım sitometri tabanlı time kill ve dama tahtası yöntemleri ile çalışıldı. Ek olarak suşlar, gradient difüzyon sinerji testi yöntemi ile de çalışıldı. Sonuçlar, dama tahtası ve GDY için fraksiyonel inhibitör konsantrasyonu, time kill için logaritma tabanında artış-azalış ile hesaplanarak değerlendirildi. Klebsiella pneumoniae suşlarında dama tahtası yöntemi ile %40 sinerjik, %50 aditif ve %10 indiferan etkinlik saptandı. A. baumannii suşlarında ise %70 sinerjik, %20 aditif, %10 indiferan etkinlik saptandı. Time kill yönteminde ise tüm suşlarda indiferan etkinlik saptandı. Akım sitometri tabanlı time kill ve dama tahtası yöntemleri arasında %10 uyum saptanırken, time kill ile GDY arasında %55 uyum saptandı. Literatürde akım sitometri tabanlı bir sinerji testi ile hasta izolatları kullanılarak antibiyotik kombinasyonu etkileşiminin incelendiği bir çalışmaya rastlamadık. Geleneksel yöntemi modernize etmesi, hızlı sonuç vermesi gibi yönleriyle çalışmamız dikkat çekicidir. Ancak sinerji testlerinin doğasında bulunan testler arası uyumsuzluk nedeniyle yeni çalışmalar ile testler arasındaki korelasyon iyileştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, colistin has been used more frequently in treatments with the increase in carbapenem resistance in gram-negative bacteria. As a consequence, resistance to colistin is gradually increasing. It was aimed to investigate the in vitro efficacy of colistin and meropenem combination with both flow cytometry-based time-kill and checkerboard synergy test methods in colistin and carbapenem-resistant Acinetobacter baumannii and Klebsiella pneumoniae strains in this study. It was studied with both flow cytometry-based time-kill and checkerboard synergy test methods after colistin resistance was confirmed by broth microdilution method in ten different A. baumannii and ten different K. pneumoniae strains resistant to colistin and carbapenem. In addition, the strains also studied with the gradient diffusion synergy test method. The results were evaluated by calculating the fractional inhibitor concentration for the checkerboard and gradient diffusion synergy test method and the increase-decrease at the logarithm base for the time kill. It was found that the synergistic, additive, and indifference efficacy for Klebsiella pneumoniae strains were 40%, 50%, and 10%, and also for A. baumannii strains were 70%, 20%, and 10% respectively considering the checkerboard method. However, indifference activity was observed in all strains in the time-kill method. 55% agreement was found between flow cytometry-based time kill and gradient diffusion while it was meeting 10% of correlation between flow cytometry-based time-kill and checkerboard synergy test methods. We could not find any study about the interaction of antibiotic combinations using a flow cytometry-based synergy test on patient isolates in the literature. This study is remarkable considering modernizing the traditional method and taking quick results. However, the correlation between the tests should be improved because of the inconsistency between the tests inherent in synergy tests.