Correlation between parathyroid gland with some biochemical parameters in thalassemia patients
Talasemi hastalarında paratiroid bezlerin bazı biyokimyasal parametrelerle korelasyonu
  1. Tez No: 735864
  2. Yazar: DOAA FALIH IBRAHIM AL-HUMAIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Volkan EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, talasemi hastalarında paratiroid bezlerinin bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisini değerlendirmek ve kadınlarda bazı biyokimyasal test konsantrasyonlarının PTH'nin artması veya azalması durumunda talasemi risk faktörlerindeki potansiyel artışı incelemektir. Yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından farklı derecelerde hastalık aktivitesi olan 130 hasta (65 Talasemili ve 65 Talasemili Kadın) değerlendirilendirilmiştir. Talasemi, Irak'ın güneyinde ve merkezinde yayılan hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Yaş ve rastgele kan şekeri yüzdesi ile ilgili mevcut sonuçlar, hastalığın teşhisinde istatistiksel bir anlamlılık olmadığını, ancak yaşın hastalığın gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca Pearson testi yapıldığında yaş ile paratiroid hormonu arasında ilişki tespit edilememiştir. Ayrıca trigliseritler ve düşük yoğunluklu yağlar için istatistiksel bir anlam bulunamamıştır. Aksine paratiroid hormon ve lipid testinin önemi büyüktür ve hastalığın teşhis edilmesinde ya da hastanın durumunun biraz kötüleşmesinde büyük rolü olabileceğine dair sonuçlar elde edilmiştir. Pearson testi yapıldığında WBC, Hb, total kolesterol, PTH/Hb ve paratiroid hormonu arasında bir korelasyonun varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to assess the correlation between parathyroid glands with some biochemical parameters in thalassemia patients, and study the potential increase in thalassemia risk factors when PTH increased or decreased, measurement of some biochemical tests concentration in Women. 130 patients (65 Women with thalassemia and 65 without thalassemia) with varying degrees of disease activity matched for age, sex, and body mass index will be evaluated. Thalassemia is considered one of the diseases that spread in the south and the center of Iraq. The present results with respect to age and random blood sugar percentage indicate that there is no statistical significance in diagnosing the disease, but age remains related to the development of the disease. Also, there was no correlation between age and parathyroid hormone when Pearson's test was performed. Also, there was no statistical significance for triglycerides and low-density fats. On the contrary, there is great importance for the test of parathyroid hormone and lipids, and it may have a great role in diagnosing the disease or a little deterioration of the patient's condition. There was a correlation between WBC, Hb, total cholesterol, PTH/ Hb, and parathyroid hormone when Pearson's test was performed.