Diyabetli bireylerde plantar fasya mekanik özellikleri ile fiziksel performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical performance and mechanical properties of plantar fasia in individuals with diabetes
- Tez No: 735877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY ÇEVİK SALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tip 2 diyabet (T2DM) tanılı bireylerin plantar fasia (PF) ve gastrocinemius kası (GC) mekanik özelliklerini, fiziksel performanslarını (FP) sağlıklı bireylerle karşılaştırmak ve PF mekanik özellikleri ile FP arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma diyabet durasyonu ortalama 10,74±7,07 yıl, T2DM tanılı 50 hasta ve 25 sağlıklı birey ile gerçekleştirildi. Nöropati sorgulaması Michigan Nöropati Tarama Testi ile yapıldı. Yumuşak doku mekanik özellikleri değerlendirilmesinde myotonometer kullanıldı. Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Otuz-Saniye Süreli Otur-Kalk Testi (30snOKT), 4-Metre Yürüme Hızı Testi (4m-YHT) ve Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), FP değerlendirmesinde yer aldı. Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (UDEÖ-I), düşme riski değerlendirilmesinde kullanıldı. Sağlıklı kontrollere göre T2DM grubunda sağ (fark: 3,28 Hz, p=,004) ve sol ayak PF tonusu (fark: 3,55 Hz, p,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study to compare the plantar fascia (PF) and gastrokinemius muscle (GC) mechanical properties, physical performance (FP) of individuals diagnosed with Type 2 diabetes (T2DM) with healthy individuals and to examine the relationship between PF mechanical properties and FP. The study was performed with 50 patients with a diabetes duration of 10.74±7.07 years, diagnosed with T2DM, and 25 healthy individuals. Neuropathy questioning was conducted using with the Michigan Neuropathy Screening Test. Myotonometer was used to evaluate soft tissue mechanical properties. Functional Reach Test (FUT), Chair Stand Test, 4-m Gait Speed Test and Time Up and Go Test were included in the FP evaluation. The International Fall Efficiency Scale (FES-I) was utilized to assess risk of fall. Right (difference: 3.28 Hz, p=.004) and left foot PF tone (difference: 3.55 Hz, p.05).