Vücut geliştirmecilerde kan akımı kısıtlama antrenmanlarının hipertrofi göstergeleri üzerine akut etkisi
Acute effects of blood flow restriction training on hypertrophy indicators of bodybuilders
  1. Tez No: 735880
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ VOLKAN GÜRSES, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT GÜLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı vücut geliştirme sporcularına uygulanan KAK antrenman yönteminin hipertrofi ile ilgili bazı biyomarkerlar üzerinde akut etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya, en az 1 yıldır aktif vücut geliştirme sporcusu olan 13 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların yaş ortalaması 28,08±6.38 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 177,54±7,24 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 82,83±7,84 kg, vücut yağ oranı ortalamaları 14,40±5,00 olarak belirlenmiştir. Çalışmada crossover (çaprazlama) çalışma deseni kullanılmıştır. Katılımcılar 3 ayrı günde cross-over desenine uygun şekilde alışma antrenmanı, hipertrofi antrenmanı ve kan akımı kısıtlama antrenmanı uygulamışlardır. KAK antrenmanları 1 maksimum tekrarın (1 MT) %30 şiddetinde 30-15-15-15 tekrar, hipertrofi antrenmanı ise 1 MT'nin %70-72,5-75 şiddetinde 3 set * 10 tekrar 1 dakika set arası ile uygulanmıştır. Egzersizlerde kas aksiyonlarının 2 saniye konsantrik, 2 saniye eksantrik olacak şekilde kontrol altına almak için metronom kullanılmıştır. KAK antrenmanları süresince genişliği 13,5 cm olan pnömatik turnike (Reiser, Almanya) ile katılımcıların her iki uyluğunun proximal bölümüne basınç uygulanmıştır. Çalışmanın istatiksel analizinde SPSS 23 (SPSS. Chicago. IL. US) paket programı kullanılmıştır. Bağımlı gruplarda iki ayrı zaman noktasında elde edilen tekrarlı ölçüm sonuçları arasındaki farkın belirlenmesi için iki yönlü tekrarlanan ölçümlü ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the acute effect of blood flow restriction (BFR) training on certain hypertrophy-related bio-markers in bodybuilders. The participants of the study were 12 men who have been actively working as bodybuilders for least one years. The average age of the participating athletes was 28.08±6.38 years, and their average height was 177.54±7.24 cm, with an average body weight of 82.83±7.84 kg, and average body fat rate of 14.40±5.00. Crossover design was adopted in the study. The participants entred famirilization, hypertrophy training and BFR training in order to cross over study design in three sperated days. The BFR training was carried out as 30% severity of one-repetition maximum (1RM), 30-15-15-15 repetitions while the hypertrophy training was performed as 70-72,5-75% of 1RM 3 sets * 10 repetition with 1-minute intervals between sets. A metronome was used to take muscle actions under control so that they are concentric for 2 seconds and eccentric for 2 seconds. During the BFR training, pressure was applied on the proximal section of both thighs of participants using a pneumatic tourniquet with a width of 13,5 cm (Reiser, Germany). SPSS version 23 (SPSS, Chicago, IL, US) package program was used for statistical analysis of the study. Two-way repeated measures analysis of variance (ANOVA) was used to determine the difference between the repeated measurements obtained at two different time points in dependent groups.