Doğu Anadolu bölgesinden toplanan Brassicaceae, Caryophyllaceae, Fabaceae ve Asteraceae familyaları bitkileri üzerinde sistematik bir çalışma
A Taxonomic study on the families of Brassicaeae, Caryophyllacae, Fabaceae and Asteraceae collected eastern Anatolia region
- Tez No: 7360
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
DO?U ANADOLU BÖLGESİ' NDEN TOPLANAN BRASSICACEAE, CARYOPHYLLACEAE, FABACEAE VE ASTERACEAE FAMİLYALARI BİTKİLERİ ÜZERİNDE SİSTEMATİK BİR ÇALIŞMA (Yüksek Lisana Tezi) Nezaket ADIGÜZEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1989 ÖZ Bu çalışma 1983 yılında Prof. Dr. Tuna Ekim tarafın dan Doğu Anadolu'dan toplanan Brassioaoeae, Caryophyllaceae,. Fabaceae, ve Asteraceae familyalarına ait 320 bitki örneği üzerinde yapılmıştır. Yapılan adlandırma sonucun da 70 cins, 226 tür, 60 alttür, 36 varyete tesbit edilmiştir. 62 tür Türkiye için endemik olup, bunlardan 26 tanesi bölgesel endemiktir. Çalışılan 4 familyaya ait en çok tür içeren cinsler sırasıyla Astragalus (5l), Centaurea (19), Tanacetum (il), Silene (8), Trifolium; (8), Dianthus (7), Achillea (7) dır. Türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımları ve oranları ise İran-Turan elementleri 129 (%5l)t Akdeniz elementleri 6 {% 3), Avrupa -Sibirya elementleri 6 {% 3), Öksin elementleri 2 (% 0,9), bilinmeyen veya çok bölgeli olanlar 83 (% 36) dür. Toplam 226 türün 30 tanesi toplandığı kare için yenidir. II
Özet (Çeviri)
A TAXONOMIC STUDY ON THE FAMILIES OP BRASSICACEAE, CARYOPHYLLACEAE, PABACEAE AND ASTERACEAE COLLECTED EASTERN ANATOLIA REGION (M.Sc. Thesia) Nezaket ADIGİJZEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1989 ABSTRACT This study has been made on the 320 plant specimens were collected by T, Ekim from East Anatolia in 1983, which belonging to Brassicaceae, Caryophyllaceaa, Pabaceae. and Asteraceae. At the end of the identificati ons of the material, were found 70 genera, 226 species, 60 subspecies and 36 varieties. 62 species are endemic to Turkey and 26 of these are restricted to this region. The richest genera from as to the number of species are as follows; Astragalus (51), Çentaurea (19)» Tanacetum (11), Silene (8), Tri folium (8), Dianthus (7) and Achillea (7). The numbers and rates of the species which are included in the certain phytogeoraphical regions are as follows; Irano -Turanian 129 (% 57), Mediterranian 6 {% 3), Euro-Siberian 6 (% 3), Euxine 2 (% 0,9) and un known or cosmopolits 83 {% 36). 30 of total 226 species are new for squares in which were collected. Ill