COVİD-19 pandemisi sürecinde 0-6 yaş aralığında özel gereksinimli çocuğa sahip ailelerin kaygı düzeyinin incelenmesi
Review of the anxiety level of families with children with special needs at 0-6 age range during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 735908
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada Covid-19 Pandemisi sürecinde 0-6 yaş aralığında özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca ebeveynlerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişki, kaygı düzeyinin demografik değişkenlerle ilişkisi ve pandemi döneminde çalışma, Covid-19 ve/veya varyantlarını geçirme, özel gereksinimli çocuklarını dışarı çıkarma durumlarıyla ilişkisini incelemek de araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde bulunan 0-6 yaş arasındaki özel gereksinimli çocukların aileleri oluşturmaktadır. Araştırmanın amaçları kapsamında, 101 ebeveyne Demografik Bilgi Toplama Formu, Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda ebeveynlerin durumluk ve sürekli kaygı puanları arasında pozitif korelasyon bulunurken; durumluk ve sürekli kaygı puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Annelerin kaygı puanları babalara göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca özel gereksinimli çocukların yaşı küçüldükçe ailelerin kaygı seviyelerinin arttığı saptanmıştır. Pandemi döneminde çalışma durumunun kaygı düzeyinde etkili olduğu saptanırken diğer değişkenler ilişkisiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the state and trait anxiety levels of families with children with special needs between 0-6 years of age during the Covid-19 Pandemic process. In addition, the relationship between state and trait anxiety levels of parents, the relationship between anxiety level and demographic variables, and the relationship between working during the pandemic period, having Covid-19 and/or its variants, and taking their children with special needs out during restriction periods are among the aims of the study. Participants consist of families of children with special needs between the ages of 0-6 in Ankara. For the purposes of the study, Demographic Information Collection Form and State Trait Anxiety Scale were applied online to 101 parents of children with special needs. As a result of the study, it was found that there was a positive correlation between the state and trait anxiety scores of the parents; however, no significant difference was found between the state and trait anxiety scores. It was concluded that mothers' anxiety scores were higher than fathers. In addition, it has been determined that the anxiety levels of families increase as the age of children with special needs decreases. While it was determined that working status during the pandemic period was effective on the level of anxiety, other variables were found to be unrelated.