Hipertansif retinopati bulgusu olmayan sistemik hipertansiyon hastalarında makula ve optik sinir başındaki mikrovaskuler değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of microvascular changes in the macula and optic nerve head in patients with systemic hypertension without hypertensive retinopathy
  1. Tez No: 735929
  2. Yazar: DİLEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK SIZMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş: Çalışmamızda hipertansif retinopatisi olmayan sistemik hipertansiyon hastalarında hipertansiyonun neden olduğu arteriyolar daralma ve vazokonstruksiyon sonucu makula ve optik sinir başında meydana gelen mikrovaskuler değişiklikler optik koherens tomografi anjiyografi görüntüleme yöntemi ile incelenmiştir. Metod: Çalışmamıza sistemik hipertansiyonu olup hipertansif retinopatisi olmayan 100 hastanın 100 gözü çalışma grubu ve herhangi bir sistemik ve okuler hastalığı olmayan 50 olgunun 50 gözü kontrol grubu olarak alındı. Hastaların ve kontrol grubunun en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ve tam oftalmolojik muayeneleri kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm olguların kan basıncı değerleri ve tahmini glomerüler filtrasyon hızları (eGFR) ölçüldü. Enhanced depth imaging optik koherens tomografi ile subfoveal koroid kalınlığı, optik koherens tomografi anjiyografi ile retina kalınlıkları (μm), foveal avaskuler zon (mm2), foveal avaskuler zon çevresinde kapiller yoğunluk (FAZ FD, %), foveal avaskuler zon çevresi (mm), yüzeyel ve derin kapiller pleksusta vaskuler yoğunluk (%), koryokapiller akım alanı ve yüzeyel kapiller pleksusta akım olmayan alan, optik sinir başında retina sinir lifi tabakası kalınlığı (mm) ve vaskuler yoğunluk, cup-disk (C/D) oranı ölçülerek kaydedildi. Hipertansif grup ile kontrol grubu arasında tüm parametreler karşılaştırılarak, makula ve optik sinir başı mikrovaskuler değişimleri analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda 10 yılın üzerinde hipertansiyonu olan hastaların retina kalınlığı 10 yılın altında hipertansiyonu olan hastalara ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak ince bulundu. Hipertansif hastalarla kontrol grubu arasında yüzeyel ve derin kapiller pleksus damar yoğunlukları, FAZ, FAZ çevresi ve FAZ FD değerleri, koryokapiller akım alanı ve yüzeyel kapiller pleksusta akım olmayan alan ölçümlerinde anlamlı fark elde edilmedi. On yıldan uzun süre hipertansiyonu olan hastalarda subfoveal koroid kalınlığı anlamlı olarak ince bulundu. Hipertansiyon hastalarında retina sinir lifi tabakası kalınlığı, disk içi ve peripapiller kapiller yoğunluk, C/D oranı ölçümlerinde kontrol grubuna göre anlamlı fark bulunmadı. Hipertansiyonu bulunan hastalarda eGFR düzeyi anlamlı olarak düşük bulundu. Sonuç: Optik koherens tomografi anjiyografi ile sistemik hipertansiyon hastalarının makula ve optik sinir başındaki mikrovaskuler değişiklikler incelenerek hipertansiyonun neden olduğu hasar erken tespit edilebilir, hastalığın takibi ve verilen tedaviye yanıt izlenebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, microvascular changes in the macula and optic nerve head as a result of arteriolar narrowing and vasoconstriction caused by hypertension in systemic hypertension patients without hypertensive retinopathy were examined by optical coherence tomography angiography imaging method. Methods: In our study, 100 eyes of 100 patients with systemic hypertension and without hypertensive retinopathy were included in the study group and 50 eyes of 50 patients without any systemic or ocular disease were included in the control group. Best corrected visual acuity and complete ophthalmologic examinations of the patients and control group were recorded. Blood pressure values and estimated glomerular filtration rates (eGFR) of all subjects included in the study were measured. Enhanced depth imaging with optical coherence tomography subfoveal choroidal thickness, optical coherence tomography angiography with retinal thickness (μm), foveal avascular zone (mm2), capillary density around the foveal avascular zone (FAZ FD, %), perimeter of the foveal avascular zone (mm), vascular density (%) in the superficial and deep capillary plexus,, choriocapillary flow area and non-flow area in the superficial capillary plexus, retinal nerve fiber layer thickness (mm) at the optic nerve head and vascular density, cup-disk (C/D) ratio were measured and recorded. All parameters were compared between the hypertensive group and the control group, and microvascular changes in the macula and optic nerve head were analyzed in patients with systemic hypertension without hypertensive retinopathy. Results: In our study, retinal thickness of patients with hypertension over 10 years and without hypertensive retinopathy was found to be significantly thinner than patients with hypertension under 10 years and the control group. There was no significant difference in superficial and deep capillary plexus vessel densities, FAZ, FAZ perimeter and FAZ FD values, choriocapillary flow area and non-flow area measurements in the superficial capillary plexus between hypertensive patients and the control group. Subfoveal choroidal thickness was found to be significantly thinner in patients with hypertension for more than 10 years. There was no significant difference in the measurements of retinal nerve fiber layer thickness, inside disc and peripapillary capillary density, C/D ratio in hypertension patients compared to the control group. The eGFR level was found to be significantly lower in patients with hypertension Conclusion: By examining the microvascular changes in the macula and optic nerve head of systemic hypertension patients with optical coherence tomography angiography, the damage caused by hypertension can be detected early, the follow-up of the disease and the response to the treatment can be monitored.