Beden eğitimi öğretmenlerinde algılanan disiplin anlayışları ile iletişim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the perception of discipline and communication levels by physical education teachers
  1. Tez No: 735928
  2. Yazar: ÖNDER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sosyal yaşam içerisinde disiplin ve iletişim olmadan istenilen düzeyde başarının elde edilmesi ve sosyal ilişkilerin kurulması oldukça zordur. Bundan dolayı çalışmamızda beden eğitimi öğretmenlerin algılanan disiplin anlayışları ile iletişim düzeyleri arasındaki ilişki düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın evrenini Elazığ ilinde ki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında görev yapan 243 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmakta olup araştırmanın örneklemini ise, tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 159 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmamızda, ''Öğretmen Disiplin Anlayışları Ölçeği'' ile ''İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği'' kullanılmıştır. Yapılan normallik sınaması sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Verilerin analizinde, t-testi, anova ve Tukey testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson Kolerasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Without discipline and communication in social life, it is quite difficult to achieve the desired level of success and establish social relations. Therefore, in our study, it is aimed to determine the relationship levels between perceived disciplinary Deci-sions of physical education teachers and communication levels. The universe of our study consists of 243 physical education and sports teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education in Elazığ province, and 159 physical education and sports teachers selected by random sampling method constitute the sample of the study. In our study, the 'Teacher Discipline Understanding Scale' and the 'Communication Skills Assessment Scale' were used. As a result of the normality test, it was determined that the data showed a normal distribution. In the analysis of the data, t-test, anova and Tukey test were used. Pearson correlation analysis was performed to examine the relationship between the scales.