Bir hastanede çalışan sağlık personellerinin iş kazalarına yönelik görüşlerinin belirlenmesi
Determining the opinions of HEALTH staff working in A hospital on occupational accidents
- Tez No: 735932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELEM KOCAÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan bir hastanede görev yapmakta olan sağlık çalışanlarının iş kazalarına yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu tanımlayıcı araştırma 1 Ekim 2020 – 1 Ocak 2021 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde çalışan toplam 218 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Çalışmanın birinci bölümünde demografik ve bazı tanıtıcı özellikler, ikinci bölümünde ise iş kazalarına ilişkin görüşleri içeren bir soru formu kullanılmıştır. Etik kurul izni ve kurum izni alındıktan sonra çalışanlara sözlü olarak bilgi verilmiş, yazılı onamları alınmıştır. Araştırma verileri sağlık çalışanının uygun olduğu ortamda, araştırmacı gözetiminde Covid-19 önlemleri alınarak (sosyal mesafe, N95 maske ve eldiven) yüz yüze toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile Ki- kare testi kullanılmıştır. BULGULAR: Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 30.32 + 7.17, %50,9'u erkek, %46,8'i lisans mezunu olarak belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının %72'sinin gece/gündüz karma vardiyasında çalıştığı %24,8'inin hemşire ve %34,4'ünün acil serviste çalıştığı bulunmuştur. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının %80,3'ünün iş yerindeki kazalar, riskler ve korunmaya yönelik eğitimi aldığı, sağlık çalışanlarının %68,8'inin hastanede iş sağlığı ve güvenliği biriminin varlığından haberdar olduğu ve %97,2'sinin başına iş kazası geldiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to determine the opinions of health workers working in a state hospital in Turkey about occupational accidents. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was conducted with a total of 218 healthcare professionals working in a public hospital between October 1, 2020 and January 1, 2021. In the study, a questionnaire was used, the first part of which was demographic and some introductory features, and the second part of the views on occupational accidents. After obtaining the permission of the ethics committee and the relevant institution, the participants were informed verbally and their written consent was obtained. The research data were collected face to face by taking Covid-19 (Social distance, N95 mask and glove) precautions under the supervision of the researcher, in an environment where the health worker was suitable. Research data were analyzed using SPSS 20.0 program. Descriptive statistics and Chi-square test were used in the data analysis. RESULTS: The mean age of the health workers participating in the research was 30,32 + 7.17, 50,9% were male, 46,8% were undergraduate graduates. It was found that 72% of the health workers worked in mixed shifts day and night, 24,8% were nurses and 34,4% worked in the emergency service. It was determined that 80,3% of the health workers participating in the research received training on workplace accidents, risks and protection, 68,8% of the health workers were aware of the existence of the occupational health and safety unit in the hospital, and 97,2% stated that they had a work accident.