Morphological and functional evaluation of 10-HYDROXY-2-decenoic acid's regenerative effect on mouse sciatic nerve CRUSH model
Siyatik sinir CRUSH hasari oluşturulmuş farelerde 10-hidroksi-2-dekenoik asidin rejeneratif etkisinin morfolojik ve fonksiyonel olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 735931
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ, PROF. DR. RAMAZAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Periferik sinirlerin travmatik hasarı, motor ve duysal fonksiyonların kaybına neden olur. Bu durum iş gücünü ciddi anlamda zayıflatır ve yaşam kalitesini düşürür. 10-hidroksi-2-dekenoik asit (10-HDA), nöroprotektif etkileri ile bilinen arı sütünün baskın yağ asididir. Bu çalışmada 10-HDA'nın ezilme hasarından sonra sinir rejenerasyonunu ve fonksiyonel iyileşmeyi hızlandırdığı hipotezi araştırılmıştır. 40 adet fare rastgele sham grubuna, siyatik sinir ezilme grubuna, HDA 30 tedavi grubuna ve HDA 60 tedavi grubuna ayrıldı. Fareler (sham grubu hariç) siyatik sinir ezilme hasarına maruz bırakıldı. Yaralanmadan bir saat sonra, farelere 4 hafta boyunca günlük olarak esnek gavajla oral yolla %0.9 salin veya 10-HDA (30 ve 60 mg/kg) verildi. Fonksiyonel iyileşme termal hiperaljezi, siyatik fonksiyon indeksi, rotarod, elektromiyografi ve yatay merdiven basamak yürüme testleri kullanılarak değerlendirildi. Ezilmiş siyatik sinirin mikroyapısal değişiklikleri, nörofilament (NFH), βIII-tubulin (βIII), miyelin protein sıfır (P0), nikotinik asetilkolin reseptörü (NAR) ve S100 proteininin immünofloresan görüntüleri ImageJ yazılımı kullanılarak analiz edildi. Yaralanmadan iki hafta sonra 10-HDA'nın motor ve duyusal fonksiyonları önemli ölçüde iyileştirdiği gözlendi. Lazer taramalı konfokal mikroskopi görüntüleri, siyatik sinir kesitleri üzerinde 10-HDA'nın NFH, βIII, P0, NAR ve S100 yapılarının rejenerasyonunu önemli ölçüde arttırdığını gösterdi. Özellikle 30 mg/kg 10-HDA dozu umut verici sonuçlar ortaya koydu. Sonuç olarak, 10-HDA'nın farelerde periferik sinir hasarının en yaygın modellerinden biri olan siyatik sinir ezilme hasarı üzerinde güçlü bir terapötik etkiye sahip olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Traumatic injury of peripheral nerves results in loss of motor and sensory functions. It seriously weakens the workforce and decreases the quality of life. 10-hydroxy-2-decenoic acid (10-HDA) is the predominant fatty acid of royal jelly which is known for its neuroprotective effects. We hypothesize that 10-HDA may accelerate regeneration and recovery after crush injury. The 40 mice were randomly assigned to sham group, sciatic nerve crush group, HDA 30 treatment group, and HDA 60 treatment group. The mice (except sham group) were exposed to sciatic nerve crush injury. One hour after injury, the mice were given 0.9% saline solution or 10-HDA (30 and 60 mg/kg) orally through flexible gavage daily for 4 weeks. The functional recovery was evaluated using thermal hyperalgesia, sciatic function index, rotarod, electromyography, and horizontal ladder rung walking tests. Microstructural changes of the crushed sciatic nerve were analyzed using the ImageJ software for immunofluorescence images of neurofilament (NFH), βIII-tubulin (βIII), myelin protein zero (P0), nicotinic acetylcholine receptor (NAR), and S100 protein on the longitudinal section of the sciatic nerve. We observed that 10-HDA significantly recovered motor and sensory functions at two weeks post-injury. Laser scanning confocal microscopy demonstrated that 10-HDA significantly increased regeneration of NFH, βIII, P0, NAR, S100 structures. Especially the 30 mg/kg dosage of 10-HDA showed promising results. In conclusion, 10-HDA has shown to possess a strong therapeutic effect on sciatic nerve crush injury, which is one of the most common models of peripheral nerve injury in mice.